(29) 777-42-00 zsztluszcz@poczta.onet.pl

William Szekspir i jego dzieła zaliczamy do wielkiej literatury. Ich realizacje sceniczne nieodmiennie przyciągają widzów bez względu na epokę, kraj czy formę artystycznego wyrazu. Baczyńszczacy również zmierzyli się z twórczością W.Szekspira. Pojechaliśmy na tragedię „Hamlet” do Teatru Dramatycznego do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Są wielbiciele kina i ci, którzy kochają teatr. Niewątpliwą przewagą teatru jest żywy aktor, który tworzy kreację na oczach widzów. Kino z kolei urzeka nas efektami specjalnymi. Cóż, warto poznawać różne instytucje kultury i ich propozycje. Baczyńszczacy swoją przygodę ze sztuką rozpoczęli od wizyty w Teatrze Dramatycznym. Wyjazd zorganizowała nauczycielka jęz. polskiego Joanna Ołdak. Wydawać by się mogło, że „sztuka wysoka” nie znajdzie zainteresowania wśród młodzieży, wydawać by się mogło, że są bardziej nastawieni na rozrywkę i zabawę niż na wielkie pytania egzystencjalne, jakie niesie ze sobą „Hamlet”. A tymczasem 3 godziny minęły bardzo szybko. Kreacja Krzysztofa Szczepaniaka jako Hamleta przykuwała uwagę widowni a dramatyzm jego przeżyć, zmagań, rozczarowań, próby nadania swemu życiu sensu skłaniały do zadumy i spojrzenia na własne poczynania. Atmosfera wieczorowej wizyty w teatrze także zrobiła swoje. Zarówno uczniowie, jak i opiekunowie wracali w pełni usatysfakcjonowani.

Czy na tym kończymy? Otóż nie. Chcemy zaproponować młodzieży cykl wyjazdów do różnych instytucji kultury: Filharmonia Narodowa, Teatr Wielki Opera Narodowa, Teatr Komedia, Teatr Muzyczny Roma, Teatr Powszechny itp. Czas nauki w szkole średniej to nie tylko lekcje, prace domowe i sprawdziany. To możliwości odkrywania swoich zainteresowań, nowych aktywności czy wręcz drogi życiowej. Dlatego tak bardzo zależy nam na tym, by jak najwięcej młodzieży angażowała się w różnorodne inicjatywny szkolne i pozaszkolne. Zatem już sprawdzamy repertuar i……

                                                                           Ewa Żmudzka

Czcionka
Kontrast