(29) 777-42-00 zsztluszcz@poczta.onet.pl

Właśnie taką komendę wydała Dyrektor Zespołu Szkół im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu Anna Białek – Kowalska o godz. 11.11 w dniu 10 listopada 2023r. zgromadzonej w hali sportowej młodzieży. I popłynęły słowa: „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy…..”.

Śpiewem hymnu narodowego społeczność baczyńszczaków uczciła 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. Wszyscy uczniowie i nauczyciele ubrani galowo z narodowymi emblematami z należytą powagą i szacunkiem wykonali pieśń, która powstała w 1797r. w Reggio we Włoszech. Tam Józef Wybicki, żołnierz Legionów Dąbrowskiego, napisał utwór, który miał zachęcać generała J.Dąbrowskiego i jego żołnierzy do jak najszybszego wymarszu do ojczyzny, by przynieść jej wolność.

Akcja śpiewania hymnu o 11.11 w dzień poprzedzający Narodowe Święto Niepodległości swój początek wzięła w roku 2018, kiedy to odbyła się po raz pierwszy pod hasłem „Rekord dla Niepodległej”. Zespół Szkół im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu corocznie od tego momentu bierze udział w akcji „Szkoła do hymnu”, łącząc się z całą polską bracią szkolną wyrażającą w ten sposób radość z faktu, że nasza Ojczyzna jest wolna i niepodległa.

                                                                              Ewa Żmudzka

Czcionka
Kontrast