(29) 777-42-00 zsztluszcz@poczta.onet.pl

Cudze chwalicie, swego nie znacie – to stwierdzenie bardzo często okazuje się być prawdziwe. Chwalimy to, co odległe, podziwiamy to, co dla nas niedostępne a dodatkowo narzekamy, że „u nas” nic się nie dzieje. Tymczasem propozycji jest wiele, ale trzeba chcieć z nich skorzystać.

Zespół Szkół im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu i Uczniowski Klub Sportowy działający przy szkole już po raz piąty zaprosiły na Powiatowy Rajd Rowerowy z Naturą i Kulturą. Impreza współorganizowana przez Powiat Wołomiński i dofinansowana z jego środków odbyła się 25 września 2018r. Chcemy przyznać to z dumą, że po raz kolejny chętnych do wzięcia udziału w rajdzie było więcej niż przewidzianych miejsc. Serdecznie dziękujemy wszystkim szkołom, nauczycielom oraz młodzieży za tak liczne uczestnictwo w tej turystycznej wyprawie. W rajdzie udział wzięło 161 uczestników z następujących placówek:

 • Zespół Szkół  im. Zofii Solarzowej  w Miąsem,
 • Szkoła Podstawowa  im. ksa Jana Twardowskiego  w Stryjkach,
 • Zespół Szkół  im. Władysława Podkowińskiego  w Mokrej Wsi,
 • Szkoła Podstawowa  im. Mariana Gotowca w Klembowie,
 • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi z Oddziałem Gimnazjum im. Wacława Sieroszewskiego w Kozłach,
 • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Tłuszczu,
 • Liceum Ogólnokształcące im. Bitwy Warszawskiej 1920r. w Urlach,
 • Zespół Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Tłuszczu

Było nam niezwykle miło spotkać się z Wami! Czujcie się już zaproszeni na VI Powiatowy Rajd Rowerowy z Naturą i Kulturą. Wspaniała współpraca z Wami pozwala na realizację wszystkich celów, jakie sobie stawiamy jako organizatorzy.

A cele naszych corocznych wypraw rowerowych to: popularyzacja walorów przyrodniczych, krajobrazowych i architektonicznych naszej małej ojczyzny; promowanie zdrowego stylu życia i aktywnego wypoczynku w środowisku uczniów; integrowanie młodych mieszkańców gmin powiatu wołomińskiego wokół kultury regionu; popularyzacja szlaków rowerowych powiatu wołomińskiego oraz przepisów ruchu drogowego w zakresie ruchu rowerów i zasad bezpiecznej jazdy na rowerze. Podróż rowerem pozwala odkrywać miejsca i obiekty, które są świadectwem kultury, historii i tradycji naszego regionu. Wspólne podróżowanie ułatwia nawiązywanie nowych znajomości, buduje właściwe i pożądane kontakty rówieśnicze. Turystyka rowerowa wpływa także pozytywnie na zdrowie. A poza tym jest to wspaniała zabawa!

 

A jak tym razem wyglądała trasa przejazdu? Otóż. Pierwszym etapem wyprawy rowerowej było tradycyjnie Chrzęsne – od pięciu lat stały punkt na szlaku. Każdego roku są z nami nowi uczestnicy rajdu, dla których jest to niejednokrotnie pierwszy kontakt z pięknym pałacem w Chrzęsnem i historią tego obiektu. Młodzież zachwycają nie tylko urokliwe wnętrza pałacu, ale również magia parku. Jest to miejsce zupełnie niezwykłe, ponieważ nawet nas, organizatorów, co roku zaskakuje czymś nowym. To właśnie na terenie Zespołu Parkowo-Pałacowego rozpoczynał się rajd. Zwiedzanie XVII – wiecznego późnorenesansowego pałacu zakończyło się wyświetleniem hologramu – multimedialnej prezentacji o historii obiektu. Stąd uczestnicy rajdu wyruszyli w dalszą drogę, która przebiegała przez miejscowości: Kury, Sulejów, Rudniki, Grabów. Trasa częściowo wpisywała się w mapę szlaków rowerowych powiatu wołomińskiego, które opracowane zostały w ramach projektu „Powiat Wołomiński – wyprawa z naturą i kulturą” (projekt współfinansowany przez Unię Europejską). Rajd zakończył się w Grabowie, w gospodarstwie edukacyjno – agroturystycznym „Mazowiecki Zaścianek”. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe statuetki i dyplomy. Na koniec odbyło się tradycyjne ognisko z pieczeniem kiełbasek  oraz gorącą herbatą.

Z rozmów z opiekunami oraz uczestnikami rajdu jasno wynikało, że są bardzo zadowoleni z imprezy. Ale nie byłoby to możliwe, gdyby nie zaangażowanie wielu osób, którym chcemy serdecznie podziękować. Nasze wyrazy wdzięczności kierujemy do:

 • władz powiatu wołomińskiego – za współorganizację i dofinansowanie imprezy,
 • pracowników Zespołu Parkowo – Pałacowego w Chrzęsnem – Anny Kękuś – Poks i Marka Dzięcioła – za miłe przyjęcie, oprowadzenie po pałacu i wyrozumiałość dla młodych rowerzystów,
 • dyrekcji szkół, które wzięły udział w rajdzie – za skorzystanie z naszego zaproszenia,
 • pielęgniarki – Lidii Sitek – za sprawowanie opieki medycznej,
 • nauczycieli – opiekunów młodzieży – za bardzo dobra współpracę i czuwanie nad bezpieczeństwem wszystkich osób,
 • wolontariuszy – za odpowiedzialną postawę i pomoc w opiece nad uczestnikami rajdu.

Powiatowy Rajd Rowerowy z Naturą i Kulturą to przede wszystkim prężni organizatorzy – baczyńszczacy: Elżbieta Ołdak, Artur Franczuk i Marek Pietrzak. Godziny spędzone nad dokumentacją projektu, wielokrotne sprawdzanie trasy, rozmowy z partnerami, wreszcie pełne skupienie na zapewnieniu bezpieczeństwa i dobrej atmosfery – to bardzo dużo pracy, ale gdy widzi się tyle młodych, roześmianych ludzi, całe zmęczenie ustępuje i już po głowie chodzą pomysły na kolejne imprezy.

                                                                                         Ewa Żmudzka

Czcionka
Kontrast