(29) 777-42-00 zsztluszcz@poczta.onet.pl

A tymczasem w Zespole Szkół im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu…

„Poznaj Polskę” według baczyńszczaków z Tłuszcza

Program Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę” zakłada, że dzięki dofinansowaniu do wycieczek szkolnych dzieci i młodzież chętniej będą poznawać Polskę, jej środowisko przyrodnicze, tradycje, zabytki kultury i historii oraz osiągnięcia polskiej nauki. Nauczyciele Zespołu Szkół im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu uznali, że 3-dniowy wyjazd z młodzieżą to dobry pomysł tak na zbudowanie relacji między uczniami po izolacji pandemicznej, jak i na poszerzenie wiedzy na temat historii własnej ojczyzny w praktycznej odsłonie. Idąc tym tropem, zaproponowaliśmy wyjazd do Gdańska, Gdyni, Sopotu i Malborka. W organizację wycieczki oprócz Elżbiety Ołdak, Ewy Sobolewskiej, Joanny Piotrowskiej i Ewy Żmudzkiej zaangażowana była firma Karola Banasiaka Usługi Sportowo – Rekreacyjne „Majola’.

Wyjechaliśmy 25 kwietnia 2022r. Mimo że aura nie sprzyjała, uznaliśmy, że deszcz zupełnie nie przeszkadza, ponieważ przed nami długa droga do Gdańska. Humory dopisywały a choroba lokomocyjna nikomu nie dokuczała. Pierwszym punktem naszego wyjazdu była wizyta w Europejskim Centrum Solidarności. Wspaniały gmach już na powitanie przykuwa uwagę. Po wejściu tym bardziej widać ogrom przestrzeni, jaką zajmuje ekspozycja. Wyposażeni w audiobooki wyruszyliśmy do zwiedzania. Młodzież mogła poznać niezbyt odległą historię Polski – czasy komunizmu i rodzącej się prawdziwej wolności polegającej na wyrwaniu się ze strefy wpływów Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. „Solidarność”, która była Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym, stanęła w opozycji do rządu zależnego od Moskwy. Za cenę wielu prześladowań a nawet kosztem utraty zdrowia i życia solidarnościowcy wywalczyli prawdziwą wolność. Młodzież, zaznajamiając się z historią swoich dziadków i rodziców, mogła zobaczyć różnice między ówczesnym życiem a obecnym a także prześledzić proces zmian i poznać ich bohaterów. Europejskie Centrum Solidarności zrobiło na nas ogromne wrażenie i warto byłoby jeszcze trochę czasu tu spędzić, ale już czekało na nas Centrum Rodzinnej Rozrywki – Aquapark Reda. Zjeżdżalnie, baseny, jacuzzi…. Każda minuta była wykorzystana maksymalnie. Jednak ponad 3 godziny wodnego szaleństwa zmęczyły wszystkich, więc obiad miał dodać nieco energii. Po zakwaterowaniu w hostelu „Filip” i krótkim odpoczynku, wyszliśmy jeszcze, by zobaczyć Gdańsk nocą. Nastrojowy spacer na Starówkę uwieczniliśmy na wspólnym zdjęciu.

Kolejny dzień 26 kwietnia 2022r. rozpoczęliśmy od przejścia do Muzeum II Wojny Światowej. Ale już po drodze mieliśmy możliwość usłyszeć historię Poczty Gdańskiej, której pracownicy bronili się przez cały dzień 1 września 1939r. Nieopodal znajdował się Pomnik Obrońców Poczty Gdańskiej. Szczególnie wymowna była sylwetka rannego pocztowca, z którego torby wysypują się listy. Muzeum II Wojny Światowej to znowu spektakularny, monumentalny budynek, który oprócz części nadziemnej jest wkopany 15 metrów pod ziemię. Robi niesamowite wrażenie. Skonstruowany na zasadzie wspólnej ulicy, od której odchodzą „uliczki tematyczne” pozwala zgłębiać różne obszary tematyczne: wojna obronna, obozy, Katyń, różne odmiany totalitaryzmu w XX w., Armia Krajowa itp. Z pewnością nie obejrzeliśmy wszystkiego, z pewnością można byłoby spędzić tam jeszcze kilka godzin, ale wzywała już nas Gdynia. Spacer gdyńskim deptakiem zakończyliśmy zwiedzaniem Daru Pomorza i sesją zdjęciową na tym wspaniałym statku. Ponieważ jesteśmy typowymi „szczurami lądowymi”, życie morskie bardzo nas zainteresowało. Szczególnie sprzyjająca pogoda pozwoliła nam na spędzenie cudownego czasu na molo w Sopocie. Wspólny spacer w słońcu, zapach morza, krzyk mew nad głowami… Aż nie chciało nam się wracać do Gdańska, ale tu jeszcze mieliśmy zaplanowane zwiedzanie Starego Miasta w zasięgu obwarowań XVII w. np. Dwór Artusa, Fontanna Neptuna czy Bazylika Mariacka oraz Długiego Pobrzeża. Zwieńczeniem drugiego dnia wyjazdu była wizyta na Westerplatte. Hasło „Nigdy więcej wojny”, które znajduje się u podnóża wzniesienia, w czasie, gdy trwa wojna na Ukrainie, stało się jeszcze bardziej aktualne niż kilka tygodni wcześniej.

Po krótkiej nocy rozpoczęliśmy ostatni dzień wycieczki 27 kwietnia 2022r. od zwiedzania Zespołu Pocystersko – Katedralnego Gdańsk – Oliwa i podziwiania słynnych w całej Polsce organów. Niestety nadmorska przygoda dobiegała kresu i pożegnawszy morze, udaliśmy się do Malborka, gdzie niegdyś mieściła się stolica państwa zakonu krzyżackiego. Potężne mury, ceglane zabudowania tworzące właściwe całą osadę, mosty zwodzone, bramy, rynsztunki rycerskie, broń…. To był wspaniały czas. Wielu z uczestników myślało o ludziach, którzy żyli w tym zamku, o ich planach, marzeniach, obawach. To niesamowite, że jak pisała polska noblistka W.Szymborska, rzeczy przeżywają swych właścicieli a oni odchodzą. Mogą żyć jednak w naszej pamięci, dlatego poznawanie historii własnych przodków jest tak ważne.

Nasza wycieczka do Trójmiasta i Malborka należy do niezwykle udanych. Dopisała aura, mieliśmy dobre humory a to, co zwiedziliśmy i czego się dowiedzieliśmy z pewnością jeszcze wielokrotnie będzie wracało we wspomnieniach. Oczywiście wyjazd był możliwy dzięki dofinansowaniu, jakie otrzymaliśmy z programu „Poznaj Polskę” w kwocie 15000zł. Baczyńszczacy już planują kolejne wyjazdy, jeśli inicjatywa wspierania turystyki krajowej będzie kontynuowana przez MEiN.

Ewa Żmudzka

Czcionka
Kontrast