(29) 777-42-00 zsztluszcz@poczta.onet.pl

Piękny czas świąt Bożego Narodzenia już za nami, ale wewnętrzna wrażliwość poruszona przez różnego typu akcje, apele, reklamy itp. nadal jeszcze podpowiada, że coś możemy zrobić dla bliźniego. Czasem potrzeba bardzo, bardzo dużo np. potrzeba wiele pieniędzy, by przeprowadzić kosztowną operację ratującą komuś życie a czasem wystarczy gest, uśmiech, dobre słowo. Dzielmy się zatem tym, czym możemy.

Korzystając z tego, że czas pomiędzy Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem jest nieco luźniejszy, nieco bardziej leniwy, chciałam opowiedzieć, jakie działania przed świętami podejmowali nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu dla ludzi potrzebujących wsparcia i pomocy. Wymagały one od baczyńszczaków poświęcenia swego czasu, odpoczynku, rozrywki, rezygnacji ze spotkań ze znajomymi, z tak upragnionego w młodzieńczym wieku snu. Ale nie było narzekania, były uśmiechy, bo dobro daje radość.

Pierwsza akcja to „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”, w której bierzemy udział od wielu już lat. Tym razem realizowaliśmy ją we współpracy ze Stowarzyszeniem „Pomóż dzieciom” a nad przebiegiem czuwali: katechetka – Henryka Sternicka, psycholog – Dorota Walaśkiewicz i pedagog – Marek Pietrzak. Ta wspaniała trójka zgromadziła wokół siebie ponad 30 wolontariuszy, którzy zebrali w sklepach „Biedronka” i „Topaz Express” w Wołominie, Tłuszczu i Wyszkowie około 300kg żywności o przedłużonym terminie przydatności do spożycia. Z tych produktów przygotowane zostało 55 paczek, które trafiły do najbardziej potrzebujących pomocy rodzin naszych uczniów a pozostałe, niewykorzystane artykuły trafiły do Domów Dziecka w Równem i w Wyszkowie. Serdecznie dziękujemy sklepom, gdzie zbiórka była możliwa, oraz wszystkim życzliwym ludziom, którzy robiąc zakupy, niektóre towary wrzucali do naszych, akcyjnych koszy. Niech dobro powróci do Was ze zdwojoną siłą!

Kolejnym działaniem, jakie również od kilku już lat podejmujemy, jest organizacja jasełek i wigilii z Fundacją PKO BP. Wspaniała, pełna zabaw, radości, obfitująca w niespodzianki i prezenty impreza odbyła się w Arenie Ursynów w Warszawie. Baczyńszczacy byli tam animatorami zabaw, opiekowali się dziećmi z domów dziecka oraz byłymi wychowankami tychże domów, którzy już założyli swoje rodziny i przyjechali na spotkanie z własnymi dziećmi. Jak zawsze panowała ciepła, świąteczna atmosfera, życzliwość, nawiązywały się przyjacielskie kontakty wartościowe zarówno dla dzieci z domów dziecka, jak i wolontariuszy.

Inicjatywa sprzedaży kartek świątecznych to także w Zespole Szkół w Tłuszczu już wieloletnia tradycja. Wolontariusze (ponad 30 osób) rozprowadzają przygotowane przez dzieci z Domu Dziecka w Równem kartki wśród swoich znajomych, rodzin, przyjaciół. Zebrane pieniądze przekazywane są na działalność statutową Stowarzyszenia „Pomóż dzieciom”, z którym nasza szkoła ściśle współpracuje. Nie tylko razem działamy przy organizacji różnego typu akcji, ale również wspólnie wypoczywamy podczas krajowych i zagranicznych wyjazdów. Wspólna praca i zabawa służy przełamywaniu barier wśród młodzieży, nawiązywaniu dobrych relacji i przyjaźni, dowartościowaniu i usuwaniu kompleksów, rozwijaniu takich cech jak wrażliwość, altruizm, empatia.

Po raz pierwszy zaangażowaliśmy się również w akcję „Szlachetna paczka”. Ale o tym działaniu opowiem w osobnym tekście, bo zaiste jest o czym opowiadać.

A po tym czasie wytężonej działalności wolontariackiej, gdy spotykamy się wspólnie na szkolnej wigilii, śmiało możemy pomyśleć, że dołożyliśmy swoją cegiełkę do tego, by: „ktoś się uśmiechnął, ktoś komuś przebaczył, ktoś komuś drzwi swego serca otworzył”, by ten świat stał się lepszy. Możemy śpiewać kolędę:

Aniołowie, aniołowie biali,

O! poświećcie blaskiem skrzydeł swoich,

by do Pana trafił ten zgubiony

i ten, co się oczu podnieść boi,

i ten, który bez nadziei czeka,

i ten rycerz w rozszarpanej zbroi,

by jak człowiek szedł do Boga-Człowieka,

aniołowie, aniołowie biali.

A biały opłatek krąży wśród nas, a dobre życzenia łączą nas niczym niewidzialne nitki, a uśmiechy ogrzewają serca, mimo że czasem łzy lśnią w oczach….

                                                                                                   Ewa Żmudzka

Czcionka
Kontrast