(29) 777-42-00 zsztluszcz@poczta.onet.pl

104 lata temu 11 listopada 1918 roku Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. Moment ten 12 listopada 1918r. tak komentował „Kurier Warszawski”: „I doczekaliśmy się rzeczy przekraczającej już granice dociekań ludzkich, doczekaliśmy się, że te właśnie moce, które Polskę rozdarły, padły upokorzone i same rozdarte, choć walczyły w przeciwnych obozach. A Polska zjednoczona zmartwychwstaje”. To wydarzenie było postrzegane w kategoriach cudu, ponieważ dotychczas kolejne zrywy narodowowyzwoleńcze nie przynosiły pożądanego efektu a wręcz dalsze represje ze strony zaborców. Odzyskana niepodległość jest dlatego tak cenna, że wielu Polaków zapłaciło za nią cenę najwyższą.

Zespół Szkół im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu to szkoła, gdzie wychowanie patriotyczne młodzieży jest szczególnie istotne. Kultywujemy pamięć o bohaterach, oddajemy im hołd, uczymy postawy miłości do ojczyzny. 10 listopada 2022r. o godz. 11.11 cała społeczność odśpiewała hymn narodowy. Tym samym wzięliśmy udział w akcji ogłoszonej przez Ministerstwo Nauki i Kultury a odbywającej się od 100-lecia odzyskania niepodległości – „Szkoła do hymnu”.

11 listopada 2022r. z kolei reprezentacja szkoły: poczet sztandarowy, dyrekcja, nauczyciele, uczniowie wzięli udział we Mszy Świętej za Ojczyznę, która została odprawiona w Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu. Następnie uroczyście przemaszerowaliśmy ulicami miasta do Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II, gdzie odśpiewaliśmy hymn oraz obejrzeliśmy program artystyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Jasienicy.

Dobrze jest świętować w pokoju. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest on dany raz na zawsze i do zadań każdego z nas należy, by dbać o najwyższe dobro – NIEPODLEGŁOŚĆ.

                                                                                      Ewa Żmudzka

Czcionka
Kontrast