(29) 777-42-00 zsztluszcz@poczta.onet.pl

25 maja 2024r. to niezwykły dzień! Już drugi raz w historii szkoły Zespół Szkół im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu był organizatorem imprezy, w którą włączyło się tak dużo osób, instytucji i firm. Czujemy się zaszczyceni, że na nasze zaproszenie tak życzliwie zareagowali wszyscy, do których się zwróciliśmy z propozycją współpracy.

Nie byłoby tego wydarzenia, gdyby nie współorganizatorzy. A byli to: Powiat Wołomiński i Fanpage Linia Kolejowa nr 6 Warszawa Wileńska – Małkinia. Niezwykle ważne są dla nas honorowe patronaty, których udzielili: Prezes Urzędu Transportu Kolejowego Ignacy Góra i Burmistrz Tłuszcza Beata Skulimowska.

4.Tłuszczański Dzień Techniki Kolejowej i piknik rodzinny połączony z prezentacją oferty edukacyjnej Zespołu Szkół im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu rozpoczęła uroczystość otwarcia pracowni kolejowej i uruchomienia symulatora dyżurnego ruchu, którą poprowadzili Dyrektor Zespołu Szkół im. K.K.Baczyńskiego Anna Białek – Kowalska oraz administrator Fanpage Linia Kolejowa nr 6 Warszawa Wileńska – Małkinia i pasjonat kolejnictwa Kacper Kamiński. Głos zabrali: przedstawiciel Powiatu Wołomińskiego – Wicestarosta Katarzyna Pazio oraz Burmistrz Tłuszcza Beata Skulimowska. Swoją obecnością zaszczycili nas także: Naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Hanna Skrzypczak, Członek Zarządu Robert Roguski, Naczelnik Wydziału Planowania i Rozwoju Jolanta Lejk, Radny Powiatowy Piotr Borczyński, Dyrektor Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów Urzędy Transportu Kolejowego G.Prusik, Prezes Zarządu CIECH Cargo A.Pawłowski, Menager Działu Operacji Przewozowych Ciech Cargo M.Posała, Naczelnik Sekcji Eksploatacji Małkinia PKP PLK K.Leśniewski, Dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Tłuszczu W.Roguska, Architekt Rozwiązań Firmy Sim Factor S.Jaśkowiak, Dyrektor Centrum Szkolenia Maszynistów J.Głowacz, Ekspert PKP Intercity M.Orzoł, Ekspert PKP Intercity P.Panicz, Naczelnik Biura Kontroli i Audytu Wewnętrznego PKP Intercity A.Kur, Kierownik Produktu PKP Intercity N.Kowalczyk – Wilczyńska, Dyrektor Stacji Muzeum E.Oleksiak, Główny Specjalista Stacji Muzeum M.Królikowski, Zawiadowca Stacji Tłuszcz PKP PLK L.Kowiński, Zastępca Naczelnika Sekcji Eksploatacji Małkinia w PGE Energetyka Kolejowa D.Fedorczyk, Komendant Komisariatu Policji w Tłuszczu nadkom. G.Kochanowicz, Komendant Posterunku Tłuszcz Straży Ochrony Kolei P.Frąckiewicz, Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej dh W.Sycik, ks. J.Grygiel.

Impreza miał bardzo duży rozmach, jeśli chodzi o przygotowane atrakcje. Na peronie 2. na stacji PKP Tłuszcz pasjonaci kolejnictwa mogli obejrzeć wystawę lokomotyw i sprzętu kolejowego: oczyszczarkę podsypki OT-84.00 – Zakład Robót Komunikacyjnych – DOM w Poznaniu sp. z o.o., pociąg sieciowy PS-00 – PGE Energetyka Kolejowa, podbijarkę torową 09-32 CSM – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., profilarkę podsypki USP 303 – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., dynamiczny stabilizator toru DGS 62 N – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., wygarniarkę tłucznia PDB 600 – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., dwudrogowy pojazd ratowniczy Renault UniRoller – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., EN57ALd – 2213 – Podlaski Zakład POLREGIO, EP05-23 + wagony 174A + wagon konferencyjny 507A – PKP Intercity, SU42- 510 – spółka Cargo Master, ER160 – Koleje Mazowieckie. Zaprosiliśmy także do zwiedzania Lokalnego Centrum Sterowania oraz Sekcji Napraw i Eksploatacji Taboru Kolei Mazowieckich w Tłuszczu. Chętnych na wycieczkę po Gminie Tłuszcz obwoził zabytkowy autobus wystawiony przez Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie. Jeździły również pociągi specjalne wystawione przez PKP Intercity – IC 11209 4.Tłuszczański Dzień Techniki Kolejowej rel. Warszawa Wschodnia odj. 8:27 – Tłuszcz p.9:24. (darmowy przejazd dla pasażerów pociągu i słodki poczęstunek ufundował Zespół Szkół w Tłuszczu) oraz spółkę POLREGIO: RP 19222 Kolejarz rel. Białystok odj. 8:30 – Tłuszcz p.10:09 i RP 11227 Kolejarz rel. Tłuszcz odj. 16:36 – Białystok p. 18:18 (przejazdy zostały sfinansowane przez przewoźnika).

Z kolei w Zespole Szkół im. K.K.Baczyńskiego odwiedzający mogli popracować pod okiem naszych nauczycieli i absolwentów na symulatorze dyżurnego ruchu pozyskanemu dzięki staraniom szkoły i  Powiatu Wołomińskiego. Odbył się również Turniej Piłki Plażowej, w którym I miejsce zajęła drużyna reprezentująca Osiedle Bolesława IV, II miejsce drużyna z Jasienicy a na III miejscu uplasowali się przedstawiciele Zespołu Szkół w Tłuszczu. Służba Ochrony Kolei, Ciech Cargo i Centrum Szkolenia Maszynistów wystawiły swoje stoiska, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej „Rajski Ptak” zaprezentowała się w strojach dworskich – chętni mogli zrobić zdjęcia z rekonstrukcyjnymi akcesoriami. Uczestnicy pikniku podziwiali makietę kolejową prezentowaną przez Stację Muzeum i kolejkę wykonaną przez ksa J.Grygiela z Mostówki. Dostępny był także symulator jazdy pociągiem. W pracowni fryzjerskiej oferowano zabiegi pielęgnacyjne włosów oraz zabiegi kosmetyczne dłoni a w pracowni mechanicznej sprawdzano stan techniczny samochodów. Dla dzieci przewidziano liczne atrakcje: malowanie buziek, wojnę balonową, bańki mydlane, pop-corn, dmuchańce, tatuaże, warkoczyki i wiele innych. Samorząd Uczniowski sprzedawał ciasta i napoje. Przygotowane było również stoisko kolejowe, gdzie prezentowano różne spółki kolejowe m.in. PKP Polskie Linie Kolejowe, PKP Intercity, Warszawska Kolej Dojazdowa. Niewątpliwą atrakcją imprezy był świetny koncert piosenek przygotowany przez nasze baczyńszczanki. Osoby myślące o kształceniu mogły zapoznać się z ofertą edukacyjną Zespołu Szkół w Tłuszczu – propozycja dla ósmoklasistów.

Tyle atrakcji udało się zapewnić dzięki naszym partnerom: PKP Polskie Linie Kolejowe, Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Tłuszczu, Straż Ochrony Kolei, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej „Rajski Ptak” w Tłuszczu, Koleje Mazowieckie, Warszawska Kolej Dojazdowa, Stacja Muzeum, Zakład Robót Komunikacyjnych „Dom” w Poznaniu, PCC Intermodal, Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie, Sim Factor, Ciech Cargo, Mazowsze, PGE Energetyka Kolejowa. Równie istotne jest przy organizacji każdej imprezy wsparcie finansowe. Oto nasi sponsorzy: Powiat Wołomiński, PKP Polskie Linie Kolejowe, Gmina Tłuszcz, Rada Rodziców Zespołu Szkół w Tłuszczu, Centrum Szkolenia Maszynistów, Radny Powiatowy Robert Szydlik, Przewodniczący Rady Miejskiej w Tłuszczu Waldemar Sitek, Cukiernia „Pączek”, Zakład Przemysłowo – Usługowo – Handlowy Barbara Owczarska, Polskie Składy Budowlane MAR-ZET Mrówka – Skład budowlany – Tłuszcz, UNIGAZ LPG sp. z o.o., STAN-POL Danuta i Stanisław Sieradzcy, Karol Banasiak – właściciel firmy Usługi Sportowo – Rekreacyjne „Majola”.  O naszych poczynaniach można usłyszeć albo poczytać dzięki patronatom medialnym: Polskiego Radia „Radio dla Ciebie”, Radia FAMA, „Wieści Podwarszawskich”, „Kuriera Wyszkowskiego”.

Ileż miłych rozmów, ileż nowych doświadczeń, ileż ciepłych słów – trudno nawet objąć pamięcią. Wszystkim dziękujemy za pomoc w organizacji, za obecność, za  wsparcie rzeczowe i finansowe a tym, którzy nas odwiedzili, za przyjęcie zaproszenia na 4. Tłuszczański Dzień Techniki Kolejowej i piknik rodzinny połączony z prezentacją oferty edukacyjnej Zespołu Szkół im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu. Alfred North Whitehead powiedział: „Nikt, kto osiąga sukces, nie robi tego bez pomocy innych. Mądrzy i pewni siebie przyjmują tę pomoc z wdzięcznością”. Idąc za tą mądrością wyrażoną przez angielskiego filozofa, matematyka i fizyka, chcemy wszystkim osobom, które dołożyły swoją cegiełkę do organizacji naszej imprezy, powiedzieć wielkie: DZIĘKUJEMY!

                                                                                             Ewa Żmudzka

⇒Zobacz pełną galerię zdjęć.

Czcionka
Kontrast