Boże Narodzenie…. Słowo staje się ciałem i rodzi się Bóg – Człowiek. W ten szczególny czas przygotowujemy nasze serca, by spotkać Jezusa, dbamy o atmosferę pełną rodzinnego ciepła i piękny wystrój naszych domów. Podobnie i społeczność Zespołu Szkół im. K.K.Baczyńskiego już od miesiąca przygotowywała się na ten magiczny czas świętowania. Ale czym byłoby owo świętowanie bez kolęd i pastorałek? Dlatego podczas tegorocznego koncertu postanowiliśmy przyjrzeć się historii kolęd.
Uroczystość szkolnej Wigilii rozpoczęła Dyrektor Anna Białek – Kowalska. Zwróciła uwagę na to, jak czas świąt Bożego Narodzenia opisywano w wierszach czy w słowach piosenek. Złożyła także życzenia kadrze pedagogicznej, pracownikom administracji i obsługi, rodzicom i uczniom. Następnie wraz z Wicedyrektorem Markiem Leszczem i Przewodniczącą Rady Rodziców Zespołu Szkół w Tłuszczu Moniką Wierzbicką wręczyła uczniom wyróżnienia Starosty Wołomińskiego w postaci Stypendiów „Talent”. Odebrali je: Piotr Sasin 2LO, Maciej Perkowski 4TTK, Klaudia Stolarczyk 4LO, Daria Olszewska 4LO, Kinga Kwiatkowska – absolwentka i Aleksandra Jeziorska – absolwentka.
Po tej krótkiej części oficjalnej rozpoczął się koncert „Kolędy i pastorałki w tradycji bożonarodzeniowej” przygotowany przez Ewę Sobolewską i Ewę Żmudzką z młodzieżą z klas: 1LO, 1LG, 2TTK, 4LO, 2LG, 3LO, 3TTK. Wystąpili: Daria Olszewska, Paulina Wróbel, Amelia Rozbicka, Maja Balcerak, Alicja Wielgolaska, Alicja Wieldzyk, Emilia Zaremba, Anna Wielgo, Daria Rudnik, Nicola Bednarz, Michał Tlaga, Mikołaj Paź, Karol Dzwonkowski, Kacper Reda, Maja Kurek, Zuzanna Ignatowska, Dawid Grabski, Ewelina Rudnik, Aleksandra Szmit, Maja Białek, Julia Olkowska, Lena Tryc, Patrycja Jusińska, Patrycja Więch, Aleksandra Paź, Maria Bernatek, Gabriela Jesinowska, Zofia Pich, Amelia Reczulska, Natalia Chmielewska. Koncert poprowadziła Zuzanna Ignatowska. Rozpoczęła od informacji na temat etymologii terminu „calende”, który w dosłownym tłumaczeniu oznacza „pierwszy dzień miesiąca”. Już Słowianie określali w ten sposób pierwszy dzień roku, który obchodzili jako święto godowe. Pierwotnie zatem kolęda była całkowicie świecką, radosną pieśnią śpiewaną na powitanie nowego roku. Z kolei za pierwszą kolędę w znaczeniu religijnym możemy uznać łacińską pieśń „Jesus refulsit omnium” („Jezus oświeca wszystko”). To dzieło św. Hilarego pochodzące jeszcze z IV wieku, a dokładniej z 336 roku, kiedy to odnotowano pierwsze w historii obchody Bożego Narodzenia. W zasadzie aż do XIII wieku kolędy nie były śpiewane w trakcie nabożeństw. Po raz pierwszy dokonał tego w średniowieczu św. Franciszek z Asyżu, który zaintonował bożonarodzeniową pieśń w zorganizowanej przez siebie szopce. A potem zaśpiewaliśmy znane i mniej znane kolędy i pastorałki, przywołując ich historię.
Zakończeniem uroczystości było dzielenie się opłatkiem, życzenia, uściski, wzruszenia. Obyśmy wszyscy mogli spotkać się za rok….
Ewa Żmudzka