(29) 777-42-00 zsztluszcz@poczta.onet.pl

Jednym z elementów wyróżniających Zespół Szkół im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu jest fakt, iż nasi uczniowie niemalże corocznie mają możliwość odbywania staży zawodowych w pięknej Hiszpanii. W ostatniej edycji programu Erasmus+ wyjechało z technikum i zasadniczej szkoły zawodowej 36 uczniów i 4 opiekunów. Byli to technicy usług fryzjerskich, technicy mechanicy, cukiernicy, kucharze, mechanicy pojazdów samochodowych i fryzjerzy. Zrealizowany projekt nosił tytuł „Nowoczesna szkoła, europejska praktyka, najlepsza praca” i trwał od 1 listopada 2016r. do 31października 2018r.

Odbywanie zagranicznych staży zawodowych ma na celu zdobycie nowych umiejętności i doświadczeń przez młodzież, uświadomienie uczestnikom konieczności ciągłego kształcenia, wspieranie strategii rozwoju powiatu wołomińskiego i „walki z wysokim bezrobociem”, poznanie i konfrontacja metod kształcenia, stosowanych technologii i wyposażenia w poszczególnych branżach w różnych krajach Unii Europejskiej, nawiązanie i rozwój współpracy pomiędzy Universal Mobility, zakładami pracy z Hiszpanii i Polski a Zespołem Szkół w Tłuszczu. Ale zdobycie umiejętności i doświadczeń zakłada także możliwość dzielenia się nimi już tu, w Polsce. Stąd wspaniała impreza, jaka odbyła się w szkole 8 listopada 2018r. Był to Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych zorganizowany przez Zespół Szkół w Tłuszczu i instytucję partnerską Uniwersal Mobility.

Na czas wydarzenia hala sportowa przybrała barwy hiszpańskie a głównym elementem dekoracyjnym była piękna postać tancerki flamenco. Imprezę poprowadzili: Dyrektor Magdalena Adamczyk i koordynator projektów Erasmus+ z naszej szkoły Jarosław Czuba. Wśród gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, była przedstawiciel Starostwa Wołomińskiego Naczelnik Wydziału Edukacji Olga Wileńska oraz ze strony Uniwersal Mobility: Dyrektor Florin Manole, Dyrektor Moises Margaix, Trener Anna Łuszcz, Menedżer do Spraw Projektów i Praktyk Anna Pribylova. Rozpoczęliśmy od zaprezentowania dobrych praktyk oraz wpływu staży zagranicznych na rozwój szkoły. A temat ten przybliżyli nauczyciele i uczniowie z Zespołu Szkół im. Prezydenta Ignacego Mościckiego w Zielonce. Następnie swoimi doświadczeniami podzieliła się Magdalena Domska, koordynator projektów w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego  w Sosnowcu. Kolejnym ważnym punktem Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych było wręczenie uczestnikom staży zawodowych z ostatniej edycji dokumentów potwierdzających ich odbycie tzw. Europassów. Otrzymała je zarówno młodzież z technikum, jak i z zasadniczej szkoły zawodowej, zarówno aktualni uczniowie, jak i absolwenci. Aby spotkanie nie było zbyt wyczerpujące, podczas przerwy kawowej uczestnicy mogli posilić się wyrobami cukierniczymi charakterystycznymi dla Hiszpanii a także obejrzeć pokaz umiejętności barmańskich zaprezentowany przez młodzież z Zespołu Szkół w Zielonce. Zainteresowani fryzjerstwem i stylizacjami odzieżowymi podziwiali z kolei piękne fryzury oraz wspaniałe stroje utrzymane w konwencji hiszpańskiej, które wykonały i zaprezentowały baczyńszczanki. Nad fryzjerskimi pokazami czuwała Małgorzata Zdunek – Urbańska nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół w Tłuszczu.

Po tej smakowitej przerwie znów powróciliśmy do wykładów. Workshop, czyli szkolenie dotyczące rozwoju i zarządzania umiejętnościami zawodowymi i osobistymi poprowadziła z ramienia Universal Mobility SL Anna Łuszcz, trener biznesu Akademii SET. Niezwykle uroczyście wypadło wręczenie odznaczeń ambasadora Universal Mobility. Otrzymali je:  Magdalena Domska z Sosnowca, Arkadiusz Lotek z Jabłonia oraz Jarosław Czuba z Tłuszcza. I znów kolejna niespodzianka kulinarna – kucharze przyrządzili paellę, typowo hiszpańską potrawę, której można było skosztować. Serwował ją Jakub Matak i w swej roli znakomicie się spisał. Wszystkim paella bardzo smakowała, zwłaszcza że dopisywały humory a w perspektywie był jeszcze występ zespołu flamenco „Madrugada”. I właśnie. Występ. Cóż powiedzieć?! Uczta dla oczu i uszu! Cudowny śpiew, wspaniały taniec, energetyczne rytmy …. po prostu rewelacja!!!

            To był bardzo udany dzień pełen nowych wrażeń i smakowych, i wizualnych, i wielu innych. My Hiszpanię na chwilę przenieśliśmy do Tłuszcza a nasi uczniowie cieszą się nią na żywo w kolejnej już edycji staży zawodowych.

                                                                                               Ewa Żmudzka

 

Czcionka
Kontrast