(29) 777-42-00 zsztluszcz@poczta.onet.pl
Polonez, jak podaje słownik, to reprezentacyjny polski taniec narodowy  W zależności od regionu, polonez znany był pod różnymi nazwami: taniec polski, chodzony, pieszy, łażony, wolny, powolny, okrągły, starodawny, staroświecki, chmielowy, gęsi, wielki. Wywodził się z kultury ludowej, ale szybko przyjął się na dworach szlacheckich. Tańczono go na rozpoczęcie balów, również obecnie inauguruje niektóre imprezy dla podkreślenia ich uroczystego charakteru. Taką właśnie uroczystością jest studniówka. W Zespole Szkół w Tłuszczu to wydarzenie miało miejsce 19 stycznia 2019r. w Domu Biesiadnym w Niegowie.

O godz. 2000 w pięknej, białej sali spotkali się goście zaproszeni, dyrekcja i grono pedagogiczne, rodzice, przedstawiciele klas młodszych i bohaterowie tego wieczoru – uczniowie klas 3 liceum ogólnokształcącego, 4 technik transportu kolejowego, 4 technik mechanik oraz 4 technik usług fryzjerskich. Jak oni fantastycznie wyglądali!!! Trudno było oderwać wzrok! Wspaniałe stroje, piękne fryzury, makijaże, czarujące uśmiechy…. Czasem aż trudno było uwierzyć, że można przejść tak daleko idącą metamorfozę. Galę studniówkową poprowadzili: Magdalena Obrębska i Filip Kubuj. Jako pierwsza głos zabrała Dyrektor Zespołu Szkół im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu Grażyna Marszał. Podkreślała, że jest to jedyny taki bal w życiu, życzyła udanej zabawy, zabawy, którą będzie się z przyjemnością i wzruszeniem wspominać przez wiele lat. Następnie do zebranych zwrócił się Wicestarosta Wołomiński Robert Szydlik. Padły znamienne słowa: „Przetańczcie tę noc, ale nie przetańczcie następnych 100 dni, które dzielą was od matury”. Kilka słów skierowała także do dyrekcji, nauczycieli oraz uczniów Marzena Suchodolska – Białek – rodzic jednego z tegorocznych maturzystów. Nie obyło się bez wystąpienia przedstawicieli klas młodszych – tu Dominika Górczak oraz klas kończących – Oliwia Kacprzak i Piotr Pergoł. Najstarsi wśród baczyńszczaków wręczyli piękne kwiaty Wicestaroście Robertowi Szydlikowi, przedstawicielowi rodziców, dyrekcji oraz wychowawcom: Ewie Sobolewskiej, Anecie Harasim oraz Elżbiecie Ołdak. I w końcu padły te słowa: „Baczyńszczacy, poloneza czas zacząć!”.

Zgodnie z definicją tańca, kroczyli dostojnie, posuwiście, uroczyście. Przejęcie i staranie o to, by każdą figurę wykonać jak najlepiej, było widoczne w twarzy i postawie każdego z tancerzy. Młodzi, uśmiechnięci, szykowni kroczyli w takt poloneza z filmu A.Wajdy „Pan Tadeusz”. Zachwyceni rodzice, rodzeństwo, przyjaciele wypatrywali swych dzieci czy znajomych. W niejednym oku zakręciła się łza wzruszenia, dumy i nostalgii, że oto to małe jeszcze przed chwilą dziecko, teraz naprawdę wkracza w dorosłość. A gdy umilkły takty chodzonego, Wicedyrektor Anna Białek – Kowalska wygłosiła toast i wszyscy wznieśli go szampanem.

Po części oficjalnej przyszedł czas na szaloną zabawę, którą poprowadził znakomity DJ Kamil Lewandowski. Tańcom i hulankom nie było końca, parkiet nie pustoszał, chyba że w trakcie gorących posiłków. Bardzo miłym momentem były podziękowania wychowawcom klas. Dyrekcja i wychowawcy zostali uhonorowani oscarami „Najlepszy nauczyciel” w różnych dyscyplinach. Klasa 4 technik transportu kolejowego zgodnie z nazwą zaprosiła nas do podróży koleją a Ewa Żochowska – Rolek – nauczyciel przedmiotów kolejowych nawet kontrolowała bilety. Z kolei Ewa Sobolewska została koronowana. Oj, zabawy było bardzo dużo a atmosfera beztroski sprawiała, że wszyscy cieszyli się tą piękną nocą. Aż niepostrzeżenie przyszedł ranek i …. Cóż, wszystko co dobre szybko się kończy….

Ewa Żmudzka

 

 

Czcionka
Kontrast