(29) 777-42-00 zsztluszcz@poczta.onet.pl

3 maja 1791 roku Sejm Rzeczpospolitej uchwalił Konstytucję. Cóż w niej szczególnego? To pierwsza w Europie a druga na świecie po Stanach Zjednoczonych tak nowoczesna ustawa zasadnicza. Była ona nadzieją dla Polski na powstrzymanie rozbiorów, na przemianę mentalności obywateli, na wprowadzenie ładu i nowoczesnych rozwiązań w funkcjonowaniu państwa. Pomimo iż ojczyzna nie ostała się i niedługo potem na 123 lata utraciła niepodległość, do dziś 3 Maja symbolizuje radość i wiarę w to, że wspólnie można dokonać rzeczy wielkich.

3 maja 2023r. dla społeczności Zespołu Szkół im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu był szczególny, ponieważ władze Gminy Tłuszcz oraz Dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Tłuszczu zaprosili naszych uczniów, by dla lokalnej społeczności przygotowali i zaprezentowali okolicznościowy program artystyczny. To nie mogło być coś oczywistego; chcieliśmy zaskoczyć tłuszczańską publiczność, to musiało być coś związanego z K.K.Baczyńskim, bo przecież to nasz patron. I udało się! Rozpoczęliśmy od 1791 roku i okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zabrzmiały więc strofy wierszy: „Hymn do miłości ojczyzny”, „Rzucajmy kwiat po drodze” czy „Trzeci Maj” oraz pieśni „Polonez 3 Maja” i „Witaj majowa jutrzenko”. Ale potem pokazywaliśmy, że na przestrzeni dziejów wolność i niepodległość były wartościami, za które Polacy płacili najwyższą cenę – cenę życia. Te zmagania oddaliśmy w utworach K.K.Baczyńskiego „Z wiatrem” i „Bajka”, w pieśniach „Da Bóg zasiąść w Polsce wolnej”, „Niepodległość – trudne słowo”, „ Jest takie miejsce”, „Matko o twarzy czarnej”, w wierszu „Gawęda o miłości ziemi ojczystej”. Kiedy młodzież dla radosnego świętowania zaczęła rozdawać biało – czerwone kwiaty wśród publiczności, wydawało się, że to już koniec. A tymczasem galowe stroje artyści zmienili na czarne, rockowe kurtki i bluzy. I wtedy zabrzmiały utwory „To wychowanie” i „Nie, nie, nie” z repertuaru T.Love. Powiewała biało – czerwona flaga, migały radosne emotki w rękach uczniów, a publiczność włączyła się we wspólny śpiew.

To było niezwykłe wydarzenie a młodzież z Zespołu Szkół im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu zaprezentowała się znakomicie! Wspaniale recytowali: Kacper Robak, Ewelina Król, Aleksandra Stępień, Wiktoria Kaczmarska, Jakub Gałązka. Niesamowitym śpiewem popisały się solistki: Kinga Kwiatkowska, Aleksandra Antczak, Emilia Sosnowska i Maja Białek. Znakomity chór tworzyli: Kinga Kwiatkowska, Emilia Sosnowska, Ewelina Król, Aleksandra Stępień, Aleksandra Antczak, Damian Sasin, Maja Szymczyk, Kinga Siedziewska, Aleksandra Siebierska, Maja Białek, Justyna Wróbel, Maja Krysik, Paulina Wróbel, Klaudia Pietrzak, Patrycja Czarnecka, Katarzyna Tomkiewicz, Natalia Chmielewska. Narratorem całego przedstawienia zaś była niezastąpiona Aleksandra Jeziorska.

Na zakończenie uroczystości słodkie upominki młodzieży oraz kwiaty i pamiątkowe dyplomy nauczycielom przygotowującym uczniów Ewie Sobolewskiej i Ewie Żmudzkiej oraz Dyrektor Zespołu Szkół im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu Annie Białek – Kowalskiej wręczyli Burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk, Przewodniczący Rady Gminy Krzysztof Gajcy i Dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji Wioleta Roguska. A potem z pieśnią radości na ustach można było świętować….

                                                                         Ewa Żmudzka

 

Czcionka
Kontrast