(29) 777-42-00 zsztluszcz@poczta.onet.pl

Rok 2021 jest dla Zespołu Szkół im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu czasem szczególnym. Po pierwsze obchodzimy 100-lecie urodzin naszego patrona. Po drugie rok 2021 został ogłoszony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Rokiem K.K.Baczyńskiego. Dla społeczności tłuszczańskich baczyńszczaków popularyzacja twórczości poety – żołnierza oraz wartości, jakie były ważne dla Krzysztofa i jego pokolenia, to nie nowość – staramy się czynić to systematycznie tak wśród naszych wychowanków, jak i w społeczności lokalnej. Ale tak szczególne powody zainspirowały nas do kolejnej aktywności.

W październiku pojawił się pomysł przygotowania wystawy prezentującej życie i twórczość K.K.Baczyńskiego oraz szkołę, która nosi jego imię. Nawiązana wiele lat temu współpraca z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Tłuszczańskiej była tu kluczowa. Zależało nam bowiem, by wystawa była nie tyle zamknięta w murach szkoły, ale dostępna szerszemu gronu odbiorców. Dzięki życzliwości Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tłuszczańskiej Marcina Ołdaka oraz pomocy Anny Jaworskiej i Moniki Jusińskiej w Społecznym Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej powstała wystawa „”Ty jesteś moje imię i w kształcie, i w przyczynie…” – K.K.Baczyński”. Za otwartość na nasze pomysły oraz wsparcie w ich realizacji serdecznie dziękujemy.

4 listopada 2021r. odbył się wernisaż wystawy, w którym wzięli udział: Wiceburmistrz Tłuszcza Waldemar Banaszek, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tłuszczańskiej Marcin Ołdak, Dyrektor Zespołu Szkół w Tłuszczu Grażyna Marszał, Dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Tłuszczu Wioleta Roguska, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Bogumiła Boguszewska, Radny gminny Waldemar Sitek, Apolonia i Tadeusz Sasinowie – wieloletni przyjaciele szkoły wspierający nas we wszystkich inicjatywach artystycznych, Przewodnicząca Rady Rodziców Zespołu Szkół w Tłuszczu Marzena Suchodolska, przedstawiciel Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej „Rajski Ptak” Ewa Laskowska oraz nauczyciele i młodzież Zespołu Szkół w Tłuszczu. Uroczystość prowadziły Ewa Sobolewska i Ewa Żmudzka.

Co znajdziemy na wystawie? Pierwsza część to prezentacja życia poety – żołnierza: ludzie, wydarzenia, aktywności. Kolejne dwa ekrany pokazują Warszawę Baczyńskiego: miejsca, gdzie mieszkał, uczył się, brał ślub itp. Następna część ekspozycji prezentuje dwie miłości Krzysztofa: poezję i grafikę. Dodatkowo w gablotach znalazły się książki, monety, medale i inne pamiątki związane z bohaterem wystawy. Z kolei w kontekście Zespołu Szkół w Tłuszczu zostały przywołane wspomnienia z uroczystości nadania szkole imienia i sztandaru w 2009r. oraz z Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji K.K.Baczyńskiego, który organizujemy od 17 lat.

Podczas uroczystości głos zabrali: Wiceburmistrz Tłuszcza Waldemar Banaszek, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tłuszczańskiej Marcin Ołdak, Dyrektor Zespołu Szkół w Tłuszczu Grażyna Marszał. Niewątpliwych wzruszeń dostarczył uczestnikom wernisażu występ młodzieży. Piękną recytację wierszy Krzysztofa zaprezentowali: Patrycja Sokołowska z liceum ogólnokształcącego oraz Kacper Robak z branżowej szkoły I stopnia. Z kolei od strony muzycznej mogliśmy podziwiać Kingę Kwiatkowską i absolwenta Huberta Panasiewicza z technikum. Ich śpiew dostarczył prawdziwych wzruszeń słuchaczom.

Ale jakież byłoby świętowanie 100 rocznicy urodzin Krzysztofa bez…. tortu! Dlatego też na zakończenie na salę został wniesiony wspaniały tort, który pokroiła Dyrektor Grażyna Marszał. Zatem delektując się słodyczami, można było już indywidualnie zapoznać się z wystawą i porozmawiać z organizatorami czy artystami. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy „”Ty jesteś moje imię i w kształcie, i w przyczynie…” – K.K.Baczyński”, która będzie dostępna dla zwiedzających w Społecznym Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej do 7 grudnia 2021r.

Czcionka
Kontrast