(29) 777-42-00 zsztluszcz@poczta.onet.pl

Polacy w swojej historii wielokrotnie musieli walczyć o wolność: albo żeby jej bronić, albo żeby ją odzyskiwać. 22 stycznia 1863 r. Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego rozpoczął się największy w XIX w. polski zryw narodowy – Powstanie Styczniowe. W tym momencie Polska już od blisko 70 lat była nieobecna na mapach świata.

Zespół Szkół im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu za jedną z najważniejszych wartości przyjął edukację patriotyczną, stąd udział baczyńszczaków w obchodach 161. rocznicy Powstania Styczniowego w miejscowości Borucza przy Mogile Powstańców Styczniowych poległych w walce o wolną i niepodległą Polskę wydaje się oczywistością.

Pierwszym elementem uroczystości była Msza Św. w Parafii pw. Św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i Św. Franciszka we Franciszkowie a zaraz potem Apel Pamięci i składanie kwiatów pod pomnikiem w Boruczy. Nasi uczniowie byli pod opieką Elżbiety Banaszek – Baran – nauczyciela matematyki i Tomasza Deskiewicza – nauczyciela języka angielskiego.

Znamy te słowa: „Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie.” – oby nie spełniły się znowu nad Polską.

                                                                               Ewa Żmudzka

Czcionka
Kontrast