(29) 777-42-00 zsztluszcz@poczta.onet.pl

Nie od dziś wiadomo, że w kształceniu zawodowym teoria jest ważna, ale nic nie może równać się z praktyką. Dlatego w Zespole Szkół im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu tak dużą uwagę przywiązujemy do tego, w jakich firmach nasi uczniowie odbywają swoje miesięczne praktyki zawodowe. Już od kilkunastu lat wielu baczyńszczaków z technikum i branżowej szkoły I stopnia mogło wyjechać do Hiszpanii, by w tamtejszych zakładach uczyć się swych zawodów. Jednak w ostatnich latach ze względu na pandemię było to niemożliwe.

W bieżącym roku nadrabiamy więc, na ile to możliwe, zaległości. Odbyły się już 2 wyjazdy a być może jeszcze do skutku dojdzie 3. wyjazd. W maju w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowaliśmy wyjazdy pod hasłem „POWER… bo Uczeń jest najważniejszy” do Granady i do Alicante. Każda grupa liczyła po 18 uczniów. Praktyka trwała 4 tygodnie, więc opiekunowie zmieniali się po 2 tygodniach. Naszymi baczyńszczakami w Alicante zajmowali się: Ewa Sobolewska, Jolanta Szulim, Anna Kądziela, Robert Duszyński, zaś w Granadzie Ewa Żochowska – Rolek, Eliza Haryza i Tomasz Dobrzycki. Wyjechali technicy mechanicy, technicy usług fryzjerskich, fryzjerzy, kucharze, monterzy sieci i instalacji sanitarnych, mechanicy pojazdów samochodowych.

Celem przedsięwzięcia „Ponadnarodowa mobilność uczniów” jest nabywanie nowych umiejętności zawodowych i podniesienie atrakcyjności kształcenia zawodowego. Młodzież nie tylko mogła zastosować w praktyce to, czego nauczyła się w szkole, ale zdobywała umiejętności w zakresie bezpośrednich relacji z klientem czy poszerzała kompetencje językowe. To również szczególne doświadczenie życiowe – 4 tygodnie z rówieśnikami, ale z dala od domu, to konieczność poradzenia sobie w nowej przestrzeni za granicą i w nowej przestrzeni kulturowej. Co najważniejsze uczniowie ten wyjazd mają zupełnie za darmo, ponieważ na jego realizację pozyskaliśmy środki z Unii Europejskiej w wysokości 625222,49zł. Nad całością projektu, jego powstaniem, złożeniem, realizacją i rozliczeniem czuwa kierownik kształcenia praktycznego Jarosław Czuba.

Żeby poczuć radość młodych ludzi czy ich zaangażowanie, warto wejść na stronę fb: Zespół Szkół imienia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Tłuszczu i przejrzeć galerię. Co ważne, wyjazdy do Hiszpanii w ramach projektu „POWER… bo Uczeń jest najważniejszy” to nie tylko praca, ale również zwiedzanie okolicy, poznawanie kultury tego kraju, historii a nawet kuchni. Wszyscy uczestnicy wrócili zachwyceni i na pewno będą zachęcać do zagranicznych praktyk zawodowych młodszych kolegów.

                                                                                                  Ewa Żmudzka

Czcionka
Kontrast