(29) 777-42-00 zsztluszcz@poczta.onet.pl

W 1920r. zaledwie 2 lata po odzyskaniu niepodległości przez Polskę wolność młodego kraju znów była zagrożona. Rosja nie pogodziła się z utratą polskich terenów, które wyzyskiwała przez 123 lata zaborów. I chociaż kraj dopiero organizował się w swoim funkcjonowaniu, trzeba było wszystko odłożyć a skupić się na obronie niepodległości.

Gro walk toczyło się w okolicach Tłuszcza, Radzymina, Ossowa, Leśniakowizny. Te walki powstrzymały sowiecką nawałę i w historii zapisały się pod zwyczajową nazwą cudu nad Wisłą. 11 sierpnia 2024r. oddaliśmy hołd polskim żołnierzom, którzy polegli wówczas w obronie ojczyzny. Najpierw wraz ze sztandarem szkoły wzięliśmy udział we Mszy św. sprawowanej przez ksa Dariusza Skwarskiego z Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu. Następnie z towarzyszeniem Młodzieżowej Orkiestry Dętej przemaszerowaliśmy ulicami miasta do mogiły żołnierzy 1920r. znajdującej się przy ul. Warszawskiej w sąsiedztwie terenów kolejowych. Tu zaproszeni goście wygłosili przemówienia a następnie złożono na mogile wiązanki kwiatów. Szkołę reprezentowali: Bożena Sasin – Tlaga, Robert Duszyński, Ewa Żmudzka, T.Przyślewicz oraz młodzież z pocztu sztandarowego i składająca kwiaty: Kacper Kur, Paulina Wróbel, Alan Woźniak, Natalia Konarska, Justyna Wróbel, Magdalena Denisuk.

Baczyńszczaków nie zabrakło także 15 sierpnia 2024r. podczas obchodów powiatowych w Ossowie. Licznie reprezentowali społeczność Zespołu Szkół w Tłuszczu: Dyrektor Anna Białek – Kowalska, Tomasz Deskiewicz, Malwina Bylak oraz uczniowie: Kacper Kur, Paulina Wróbel, Alan Woźniak, Natalia Konarska, Magdalena Denisuk. Jakże działają na wyobraźnię i jakże poruszają informacje o wieku tych, którzy zginęli. Mieli często niespełna 20 lat lub niewiele więcej i całe życie przed sobą. Jednak nie chcieli znów żyć w kraju, gdzie najeźdźca dyktuje im zasady, dlatego w wielu przypadkach na ochotnika zgłaszali się do armii.

Dziś żyjemy w wolnym kraju, ale jak mówił św. Jan Paweł II: „Wolność nie jest dana raz na zawsze”. Dlatego wpajamy baczyńszczakom takie wartości jak miłość do ojczyzny, braterstwo, empatię, aby dbali o dobro najwyższe, czyli wolność.

                                                                                      Ewa Żmudzka

Czcionka
Kontrast