(29) 777-42-00 zsztluszcz@poczta.onet.pl

Jak zawsze pełni życia, energii i entuzjazmu, jak zawsze pełni pasji i miłości do sportu, jak zawsze cierpliwie propagujący ideę integracji… Nasi wspaniali paraolimpijczycy! Właściwie trudno mówić, że gościliśmy ich w naszej szkole, ponieważ tak naprawdę postrzegamy ich jak członków szkolnej społeczności. Zatem z baczyńszczakami spotkali się Radosław Stańczuk, Grzegorz Pluta i Stefan Makowski. Osobą prowadzącą był nauczyciel wychowania fizycznego Marek Pietrzak.

Wielokrotni reprezentanci Polski opowiadali o swoich doświadczeniach np. jak doszło do tego, że stali się osobami niepełnosprawnymi czy w jaki sposób sport ich uratował. Mówili o bezpieczeństwie i odpowiedzialności, odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale i za innych. Nie mniej ważnym elementem było zwrócenie uwagi na integrację – Fundacja „Akademia Integracji” propaguje ideę wzajemnego zrozumienia pomiędzy osobami pełno – i niepełnosprawnymi, zwraca uwagę na rywalizację fair – play, pokazuje, że można żyć, wyznaczając sobie cele i je osiągając dzięki własnej wytrwałości i determinacji.

Rozmowy między naszymi gośćmi a młodzieżą były wzbogacane filmami oraz pokazem szermierki na wózkach. Swoich sił w tej dyscyplinie spróbowało 4 śmiałków: Hubert Oleszczuk, Jakub Mioduszewski, Janek Komocki i Piotr Pergoł. W zaciętej rywalizacji zwycięstwo odnieśli Hubert Oleszczuk i Jakub Mioduszewski.

Atmosfera jak zawsze wspaniała, goście bez problemu zarażają nas optymizmem, czerpiemy od nich siłę i energię aż do chwili, gdy dowiadujemy się, że Arek Jabłoński, prezes Akademii Integracji, paraolimpijczyk, wielokrotny gość  baczyńszczaków, zmaga się z ciężką chorobą. Pamiętamy doskonale jego pierwsze wizyty. Pamiętamy, gdy mówił: „Jestem stąd, jestem z Tłuszcza”, „Kiedyś tak jak wy myślałem: jestem niezniszczalny, wypadki zdarzają się innym, ale nie mnie”. Przekonywał: „Nie daj się ogłupić, miej swój rozum.” Wiemy, że on sam przeszedł w życiu niejedną ciężką sytuację. Opowiadał, że każdy dzień jest walką, ale podejmuje ją z uporem.

Niestety kilka dni po spotkaniu z Radosławem Stańczukiem, Grzegorzem Plutą i Stefanem Makowskim przyszła ta najtragiczniejsza wiadomość. Arek odszedł. Jak ciężko żegnać bohaterów i przyjaciół! Ale byliśmy razem do końca. W ostatniej drodze towarzyszyliśmy Arkowi ze sztandarem Zespołu Szkół im. K.K. Baczyńskiego. Żegnaj, Arku, będziemy o Tobie pamiętać i o twoich słowach…….

                                                                                 Ewa Żmudzka

Czcionka
Kontrast