(29) 777-42-00 zsztluszcz@poczta.onet.pl

Listopad to miesiąc, w którym za oknem bywa ciemno i ponuro, deszcz zacina z ukosa a często prószy już śnieg i chwyta mróz. W taką pogodę nie chce się wychodzić z ciepła naszych pokojów. Ale dla baczyńszczaków żadna aura nie jest straszna! Pomimo że pociąg nie przyjechał na czas i trzeba było czekać w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, nasi uczniowie nie zrezygnowali i dotarli do pałacu w Chrzęsnem na czas, by wziąć udział w prelekcji poświęconej najwybitniejszemu polskiemu wieszczowi narodowemu – Adamowi Mickiewiczowi.

Uczniowie klas drugiej i czwartej Liceum Ogólnokształcącego im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu udali się 21 listopada 2023r. na wkład pisarza i językoznawcy Jarosława Górskiego pt. „Adam Mickiewicz – wieszcz narodowy, wizjoner naukowy”.  W szkole na lekcjach języka polskiego dużo mówimy o życiu i twórczości autora „Pana Tadeusza”. I chociaż zawsze warto przypomnieć i utrwalić sobie poznane wiadomości, to tym razem młodzież usłyszała całkiem nowe informacje np. o tym, że  poecie bliskie były tematy związane z rozwojem techniki i nowoczesnych technologii zwłaszcza w obszarze kolei i lotnictwa. Prawdziwy człowiek renesansu – wszechstronnie uzdolniony, o licznych, często odległych tematycznie zainteresowaniach, podróżujący po świecie, dla którego ojczyzna była najwyższą wartością – oto A.Mickiewicz.

Wykład bardzo spodobał się baczyńszczakom a po jego zakończeniu padło wiele pytań. Czym jeszcze zaskoczy nas A.Mickiewicz? Jakie jeszcze jego tajemnice poznamy? Czekamy na kolejne prelekcje…

                                                                                       Ewa Żmudzka

 

Czcionka
Kontrast