(29) 777-42-00 zsztluszcz@poczta.onet.pl
Akcja „Narodowe Czytanie” organizowana jest corocznie przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Pierwszą wspólną lekturą był Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Kolejne pozycje czytelnicze to: dzieła Aleksandra Fredry, Trylogia”  Henryka Sienkiewicza, Lalka” Bolesława Prusa, Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” S.Żeromskiego, nowele polskie.

W 2020r. Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką zainicjowali czytanie „Balladyny” J.Słowackiego. Ten realistyczno – fantastyczny dramat polskiego romantyzmu do dziś znajduje się w zestawie lektur uczniowskich. Nieposkromiona chęć posiadania władzy, jaką prezentuje główna bohaterka Balladyna, nadal działa na wyobraźnię czytelników. Szczególnie zaś porusza zmysł artystyczny ludzi sztuki różnych dziedzin, którzy nawiązują do wizji J.Słowackiego w filmach, przedstawieniach teatralnych, malarstwie, rzeźbie itp.

Zespół Szkół im. K.K.Baczyńskiego od kilku lat włącza się w akcję i podczas lekcji jęz. polskiego nauczyciele wraz z uczniami czytają wybraną w danym roku książkę. Dla upamiętnienia akcji w zeszytach młodzieży pojawiają się pieczątki okolicznościowe. Ale tym razem 7 września 2020r. było coś jeszcze. Szkolne Koło Teatralne prowadzone przez Magdalenę Sulich – nauczyciela jęz. angielskiego i Monikę Oknińską – nauczyciela jęz. niemieckiego przygotowało kilka scen z „Balladyny” i wystawiło dla baczyńszczaków. W inscenizacji wystąpili aktualni uczniowie Zespołu Szkół w Tłuszczu: Agata Gawrońska kl. 2lo, Maja Matuszewska 2tf, Jakub Kur 2tmg oraz absolwenci: Weronika Chrostowska i Gabriela Matuszewska. Szczególne podziękowania składamy Grupie Rekonstrukcji Ludności Cywilnej „Rajski Ptak” z Tłuszcza za udostępnienie wielu rekwizytów do dekoracji. Przedstawienie zostało zaprezentowane aż 3 razy ze względu na reżim sanitarny wynikający z pandemii koronawirusa.

Jaka lektura pojawi się w akcji „Narodowe Czytanie” za rok? Może „Nad Niemnem”, „Dziady”, „Chłopi”, „Granica”…… Wybór jest bardzo duży.

Czcionka
Kontrast