(29) 777-42-00 zsztluszcz@poczta.onet.pl
Ojej, kolejna zbiórka, kolejne datki! Już słychać te głosy zniechęcenia, bo niemalże ciągle zewsząd docierają prośby o wsparcie. I chociaż serce wyrywa się do pomocy, to często możliwości są dość ograniczone. Tymczasem w tym wypadku można po prostu wykorzystać to, co i tak zwykle trafia do śmieci. O co chodzi? O bardzo proste działanie, które baczyńszczacy z Tłuszcza podejmują od wielu, wielu lat. Zbiórka plastikowych nakrętek.

Nakręcamy się na pomaganie i recykling! Zespół Szkół im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu zakupił metalowy pojemnik w kształcie serca do zbiórki plastikowych nakrętek. Pojemnik stoi przed wejściem do szkoły od strony ulicy Radzymińskiej i teraz każdy może pomagać, wrzucając do niego nakrętki. Zbiórka ta poza celem charytatywnym w prosty sposób uświadamia ludziom, czym tak naprawdę jest recykling i jak wiele przynosi pożytku. Za plastikowe nakrętki zapłacą firmy odbierające odpady, a pieniądze zostaną wykorzystane dla wsparcia rehabilitacji dzieci z różnorodnymi problemami zdrowotnymi. Systematycznie pomagamy potrzebującym najmłodszym z okolic Tłuszcza. Obecnie wspieramy małą Julkę, która urodziła się z Trisomią 21 z obniżonym napięciem mięśniowym. Drugi zysk jest taki, że nakrętki, zamiast zaśmiecać środowisko, mogą otrzymać drugie życie. Przerobione na plastikowy regranulat staną się materiałem, z którego powstaną np. doniczki czy wiadra.

Psycholog Anna Kądziela, pomysłodawca zakupu metalowego serca, podkreśla, że dzięki tej inicjatywie będzie możliwa zbiórka wszystkich plastikowych nakrętek różnej wielkości i kształtów m.in. po wodzie, napojach, sokach, kawie rozpuszczalnej, jogurtach, chemii gospodarczej czy kosmetykach. Akcje „Nakrętkami w szklane ściany” czy „Zakręcona akcja” w naszej szkole były dotychczas prowadzone przez nauczycieli: Renatę Miszczuk i Anetę Harasim. Zebrane plastiki przechowywano w salach lekcyjnych lub w prywatnych domach a potem przekazywano dalej dla różnych fundacji. Od teraz szkoła dysponuje symbolicznym miejscem na ich zbiórkę i składowanie. Podobne pojemniki funkcjonują już w wielu polskich miastach. Dzięki nim mieszkańcy mogą przyczynić się do pomocy potrzebującym, jednocześnie troszcząc się o ekologię.

Dlaczego w charytatywnych zbiórkach pozyskiwane są akurat nakrętki, a nie inny rodzaj odpadu? Okazuje się, że są stosunkowo ciężkie, a jednocześnie zajmują mało miejsca i łatwo jest je gromadzić. Z całego serca zatem zachęcamy do zbierania nakrętek a potem do wrzucania ich do ustawionego przed szkołą metalowego serca. Pamiętajmy, dobro powraca!

Czcionka
Kontrast