(29) 777-42-00 zsztluszcz@poczta.onet.pl

Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych został ustanowiony 26 kwietnia 2006r. przez Komitet Ministrów Rady Europy w rocznicę sporządzenia Konwencji 108 Rady Europy o ochronie osób w zakresie zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych. W Polsce obchodzimy ten dzień od 2007 roku. 28 stycznia 2023r. odbyła się już 17. edycja wydarzenia. Jak bardzo tematy związane z ochroną danych osobowych są ważne, świadczy fakt, że niemal każdego dnia słyszymy o wypadkach wyłudzenia dostępu np. do kont i utracie środków finansowych.

8 lutego 2023r. baczyńszczacy  po raz pierwszy obchodzili Dzień Ochrony Danych Osobowych. Jego organizacja związana była z realizacją XIII edycji Programu „Twoje Dane – Twoja Sprawa”, w którym nasza szkoła uczestniczy po raz drugi. Poprzednio program był niezwykle angażujący dla uczniów, ponieważ młodzież uczestniczyła w konkursach, realizowała projekty, organizowała wydarzenia. Tym razem jest nie inaczej – ciągle pojawiają się informacje plakatowe o ochronie danych osobowych, odbywają się szkolenia i prelekcje, a co jeszcze przed nami to póki co tajemnica.

W związku z wydarzeniem uczniowie klasy 2TM Bartosz Kozieł i Krystian Zaręba wykonali plakat informacyjny „Dzień Ochrony Danych Osobowych u baczyńszczaków”. 8 lutego z kolei rozpoczęliśmy udziałem uczniów w lekcji online nt. „Jak radzić sobie z dezinformacją w sieci”. Następnie odbyła się gra szkolna  „Obrońcy Twierdzy ODO”, w której udział wzięło 13 grup. Drużyny rywalizujące ze sobą o tytuł Obrońców Twierdzy ODO musiały wykazać się wiedzą z zakresu ochrony danych osobowych, ochrony wizerunku, prawa autorskiego, bezpiecznego korzystania z internetu i aplikacji telefonicznych a także umiejętnością dobrej komunikacji i współpracy. W wyniku ambitnej walki zaszczytny tytuł „Obrońców Twierdzy ODO” otrzymała drużyna z klasy 1TTK, którą reprezentowali: Kacper Kur, Jakub Kryśkiewicz, Fabian Sztucki i Bartłomiej Miedźwiedź.

Po zakończeniu gry odbył się apel podsumowujący Dzień Ochrony Danych Osobowych, podczas którego Dyrektor szkoły Anna Białek – Kowalska odczytała list Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych skierowany do uczniów, nauczycieli i rodziców. Podziękowała także wszystkim uczestnikom wydarzenia oraz organizatorom za wkład w popularyzację wiedzy z zakresu ochrony danych osobowych. Następnie ogłoszono  wyniki konkursu plastycznego „Klucz do moich danych osobowych”. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką na temat ochrony prywatności i danych osobowych. Wyniki konkursu:

I miejsce – Michał Kiszel kl. 1TM

II miejsce – Justyna Wróbel kl. 1LO

III miejsce – Aleksandra Stępień kl. 2TF

Wyróżnienia:

Jakub Wysocki kl. 1TTK

Magdalena Denisiuk kl. 1LO

Laureatów konkursu plastycznego oraz zwycięzców gry „Obrońcy Twierdzy ODO” nagrodzono upominkami zakupionymi z funduszy Rady Rodziców Zespołu Szkół w Tłuszczu a wszyscy uczestnicy otrzymali słodycze. Dzień Ochrony Danych Osobowych u baczyńszczaków zorganizowały: Marta Wielgolaska – koordynator Programu „Twoje Dane – Twoja Sprawa” i Elżbieta Ołdak – inspektor ochrony danych osobowych w naszej szkole.

Najważniejsze jest jednak to, że temat ochrony danych, sposobów, w jakie działają oszuści, możliwości zabezpieczenia się przed ich działaniami są stale obecne w rzeczywistości szkolnej. Zarówno młodzież, jak i nauczyciele systematycznie uczestniczą w różnych prelekcjach, szkoleniach i wykładach.

Elżbieta Ołdak

Ewa Żmudzka

Czcionka
Kontrast