(29) 777-42-00 zsztluszcz@poczta.onet.pl

Jesień w pełnej krasie. Liście mienią się w słońcu nieskończoną ilością odcieni żółci, pomarańczy, czerwieni i brązu a między nimi jeszcze ciągle nie chce się poddać przemijaniu zieleń. I w takich pięknych okolicznościach przyrody znaleźliśmy się w pałacu w Chrzęsnem. Kto? Klasa 5tf, 5tm, Ewa Sobolewska i Ewa Żmudzka.

Do tej wycieczki nie tylko zachęciło nas piękno jesieni i gościnność pracowników pałacu z Dyrektor Magdaleną Roguską, ale przede wszystkim zaproszenie do wzięcia udziału w projekcie „Chrzęsne chrzęści polszczyzną”. Jest to projekt, który w bieżącym roku realizowano pod hasłem: „Chrzęsne – świerszcze, chrząszcze i chrabąszcze”. Zespół Szkół w przedsięwzięciu „Chrzęsne chrzęści…” bierze udział corocznie od wielu lat i bardzo sobie chwalimy każde spotkanie, ponieważ poznajemy niezwykłych ludzi i dowiadujemy się bardzo ciekawych rzeczy na temat naszej historii, kultury, sztuki itp.

Uczniowie klasy 5tf/tm, którzy już niebawem staną przed maturalnym wyzwaniem, mieli sposobność pozyskać własne doświadczenia językowe, ponieważ oba spotkania, w jakich wzięliśmy udział, były poświęcone językowi. Poprowadził je Mateusz Adamczyk – polonista, doktorant oraz członek Zespołu Retoryki i Komunikacji Publicznej Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. Pierwszym gościem była Dominika Ostałowska – aktorka telewizyjna, filmowa i teatralna, dwukrotna laureatka „Orła” za pierwszoplanową rolę w filmie „Daleko od okna” i drugoplanową rolę w filmie „Warszawa”. Pierwszoplanową postacią podczas następnego spotkania był Jarosław Boberek – aktor filmowy, dubbingowy i teatralny, lektor, reżyser polskiego dubbingu. Goście mówili o swoich doświadczeniach aktorskich pod kątek używania języka jako narzędzia przekazu. Oboje zwrócili uwagę, że współcześnie widać dużą niedbałość w wypowiadaniu się a tymczasem to, jak mówimy, jest naszą wizytówką i sprawia, że albo zjednujemy sobie rozmówcę, albo go do siebie zniechęcamy. Jarosław Boberek dostarczył nam też wiele radości, odtwarzając głos króla Juliana.

To był bardzo dobrze spędzony czas nie tylko na odpoczynku, budowaniu relacji, ale również zyskaniu nowych doświadczeń polonistycznych.

                                                                                Ewa Żmudzka

Czcionka
Kontrast