(29) 777-42-00 zsztluszcz@poczta.onet.pl

Akademia Katolicka Collegium Bobolanum to szkoła wyższa, z którą Zespół Szkół im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu współpracuje od wielu lat. Nasi uczniowie wraz ze studentami i wykładowcami tej placówki realizowali projekty a potem byli słuchaczami akademii. Corocznie też bierzemy udział w organizowanych warsztatach czy konferencjach.

Tym razem 10 kwietnia 2024r. byliśmy uczestnikami międzynarodowej konferencji „Braterstwo dla pokoju światowego i współistnienia”. Podstawą spotkania był „Dokument o ludzkim braterstwie” podpisany przez papieża Franciszka i szejka Ahmeda el-Tayeba 4 lutego 2019 r. Podczas konferencji poznaliśmy organizacje i fundacje działające na rzecz praktycznej realizacji postanowień tego dokumentu. Dowiedzieliśmy się zatem o działaniach JRS Poland, Kościoła katolickiego w Kirgistanie, Dukaj Instytut Dialogu oraz Kościoła w potrzebie.

Głównym przesłaniem spotkania były słowa ambasadora Palestyny w Polsce Mahmouda Khalifa, że gdy żyjemy obok siebie albo musimy ułożyć się do pokojowego współistnienia, albo będziemy się zabijać a to nikomu nie służy. Na zakończenie baczyńszczacy wzięli udział w 3 warsztatach: „Jak współdziałać w środowisku wielokulturowym? Perspektywa kultury islamskiej”, „Wokół kultury palestyńskiej”, „Migranci i uchodźcy – co nas łączy?”.

                                                                              Ewa Żmudzka

Czcionka
Kontrast