(29) 777-42-00 zsztluszcz@poczta.onet.pl

Początek września zwykle kojarzy się z dwiema kwestiami: ze wspomnieniem wybuchu II wojny światowej i z powrotem uczniów do szkoły. Wrzesień 2021 roku nie był wyjątkiem. Chociaż….

Obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej w bieżącym roku obchodziliśmy już 31 sierpnia. Wszyscy ci, którzy pragnęli oddać hołd bohaterom i ofiarom wojny, spotkali się na Konarach, w tłuszczańskim miejscu straceń, gdzie ginęli Polacy podczas okupacji niemieckiej. Sceneria tego miejsca jak zawsze jest niezwykle poruszająca. Drzewa, przez które przenikają promienie zachodzącego słońca, otaczają symboliczny pomnik i towarzyszą nam tak samo, jak były świadkami strasznych wydarzeń z lat 1939-1945. Niemi świadkowie historii. I w takim otoczeniu sprawowana była najpierw Msza święta przez proboszcza Parafii pw. Błogosławionych Męczenników Podlaskich ksa Jacka Turka. Kolejne elementy uroczystości to Apel Poległych odczytany przez Andrzeja Kruka i krótkie przemówienie Wiceburmistrza Tłuszcza Waldemara Banaszka. Najbardziej poruszającym elementem było składanie kwiatów pod pomnikiem przez władze miasta, delegacje szkół, przedszkoli, straży, kół pszczelarzy i innych. Płyta pokrywała się biało – czerwonymi wiązankami kwiatów a w głowie pojawiały się słowa poety – Krzysztofa Kamila Baczyńskiego:

„[…]nie wiedząc, czy my karty iliady
rzeźbione ogniem w błyszczącym złocie,
czy nam postawią, z litości chociaż,
nad grobem krzyż.”

Wielu bohaterów wojny zastanawiało się, czy ich czyny zostaną zapamiętane, czy następcy będą je doceniać, czy zechcą ich wspominać. Ale patrząc na zebranych mieszkańców Tłuszcza, młodzież, dzieci, widzę, że te obawy były zbyteczne. Pamięć o tych, którzy przelewali krew także za naszą wolność, trwa. Zespół Szkół im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu dokłada starań, by uczniowie nasi znali historię i oddawali hołd walczącym z niemieckim okupantem. Szkołę reprezentowali nauczyciele: Anna Białek – Kowalska, Ewa Żmudzka, Jerzy Nowak, Renata Miszczuk, Artur Franczuk Tomasz Dobrzycki oraz uczniowie. Wystawiliśmy również poczet sztandarowy.

A już następnego dnia od rana szkolne korytarze rozbrzmiały śmiechem, gwarem, rozmowami uczniów i nauczycieli, którzy miejmy nadzieję, na dobre wrócili do pracy stacjonarnej. Zarówno kadrę pedagogiczną, jak i uczniów powitała Dyrektor Grażyna Marszał. Szczególnie ciepłe słowa skierowała do uczniów klas pierwszych. Przedstawiła kadrę kierowniczą, wychowawców oraz nowych nauczycieli. Życzyła sukcesów oraz wytrwałości w pracy, w rozwijaniu pasji i umiejętności. Następnie młodzież spotkała się w salach z wychowawcami, którzy przedstawili zasady funkcjonowania uczniów w czasie pandemii zgodnie z wytycznymi MEN, MZ i GIS, organizację pracy szkoły w roku 2021/22, najważniejsze postanowienia Statutu. I tak w dobrym nastroju i z optymistycznym nastawieniem rozpoczęliśmy pracę. Wierzymy, że czas nauki zdalnej minął i szkoła będzie mogła funkcjonować w pełnym zakresie. Chcemy znów wspólnie tworzyć atmosferę wzajemnego zrozumienia, organizować imprezy szkolne, odtworzyć bliskie relacje pomiędzy członkami społeczności tłuszczańskich baczyńszczaków.

Czcionka
Kontrast