(29) 777-42-00 zsztluszcz@poczta.onet.pl

VII edycja festiwalu literackiego CHRZĘSNE CHRZĘŚCI KULTURĄ Z HISTORIĄ W TLE realizowana przez pałac w Chrzęsnem okazała się kolejnym sukcesem. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2022.

Młodzież z Zespołu Szkół im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu wzięła udział w dwu z 4 proponowanych wykładów: „Chrzęsne – Impresjonistyczne plenery Władysława Podkowińskiego”, „Zygmunt Karski- skamandryta niedoceniony”, „Tadeusz Kotarbiński – z dworu w Chrzęsnem w szeroki świat filozofii”, „Stefan Dobrogost Grzybowski – XVII-wieczny magnat, senator, rotmistrz chorągwi husarskiej i twórca Chrzęsnego”.

30 września 2022r. 3 klasy: 3LO, 4TF i 4TM wraz z opiekunami Ewą Sobolewską i Ewą Żmudzka odwiedziły gościnny pałac w Chrzęsnem. Zanim wzięliśmy udział w wykładach, utrwaliliśmy nasz pobyt w formie fotografii w pięknym, jesiennym parku oraz w klimatycznych wnętrzach pałacu. Następnie Dyrektor Magdalena Roguska zaprosiła na 2 prelekcje: dra Krzysztofa Urbanka i Roberta Szydlika. To niezwykłe, gdy dowiadujemy się, że w naszej okolicy żyli, działali, tworzyli ludzie, których znamy z kart książek.

Mamy nadzieję, że projekt „Chrzęsne chrzęści….” będzie kontynuowany, ponieważ młodzież może wiele dowiedzieć się o swojej „małej ojczyźnie” i o ludziach, którzy budowali ten kraj, tworzyli literaturę i filozofię, decydowali o procesach społecznych czy politycznych.

Ewa Żmudzka

Czcionka
Kontrast