Pamięć o tych, którzy na obczyźnie…

To bardzo trudne… Tak myślę… Serce w jednym miejscu, a żyć trzeba zupełnie gdzie indziej… Nie zawsze taka sytuacja jest wynikiem naszego wyboru, czasem decydują okoliczności np. historia.  Dziś cieszymy się pokojem, ale nasi rodacy na Wschodzie w wyniku ustaleń, jakie zapadły po zakończeniu II wojny światowej, żyją obecnie poza granicami Polski. Często są to ludzie w podeszłym wieku, często w nienajlepszej sytuacji materialnej. Są także ich rodziny, które pomimo oddalenia od ojczyzny nadal chcą wychowywać swoje dzieci na Polaków, uczyć ich naszej historii, tradycji, przekazywać wiarę.

Ciesząc się własną, komfortową sytuacją, warto pomyśleć o tych, którym z różnych powodów nie jest równie dobrze, warto pomyślawszy, podzielić się tym, co mamy. Tak też postąpili nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu, którzy wzięli udział w zbiórce bożonarodzeniowej pod hasłem „Polacy kresowym rodakom” organizowanej przez Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej. Góra produktów spożywczych o przedłużonym terminie przydatności, gier, zabawek, przyborów szkolnych, pościeli, chemii gospodarstwa domowego rosła z dnia na dzień. Zbiórkę rozpoczęliśmy 20 listopada 2019r. a 29 listopada 2019r. dwa samochody wyładowane po brzegi podarkami pojechały do Starostwa Wołomińskiego, gdzie mieścił się sztab akcji. To, co baczyńszczacy ofiarowali z serca, trafi do Kombatantów i Sybiraków żyjących na terenie Białorusi i Litwy a także do polskich dzieci i ich rodzin z Grodzieńszczyzny, Wileńszczyzny i Ukrainy.

Adam Mickiewicz – nasz wieszcz narodowy – pisał w III cz. „Dziadów”:

„Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie!

Nie, nie zapominamy… Wraz z prezentami pojechały do naszych rodaków najlepsze życzenia płynące ze szczerych serc…

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04
  • 05

                                                                                                  Ewa Żmudzka

Kalendarz wydarzeń

Pobierz kalendarz - 2019_20.pdf

July 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Plan lekcji

Archiwum strony

BIP:


Strona naszej
Szkoły w Biuletynie
Informacji Publicznej
               
Organ
nadzorujący:Mazowiecki
Kurator
Oświaty
Okręgowa
Komisja
Egzaminacyjna
w Warszawie
                Organ
prowadzący:Powiat
Wołomiński
                Współpraca:
Koleje
Mazowieckie
Politechnika
Warszawska
Go to top