Dzieje się! Dzieje!

Wydaje się, że dopiero rozpoczął się kolejny rok szkolny. Tymczasem już upłynęło 1,5 miesiąca nauki. Nauki i nie tylko, ponieważ w Zespole Szkół im. K.K.Baczyńskiego jak co roku obok standardowych lekcji jest masa inicjatyw, które służą rozwojowi uczniów, kształceniu nowych umiejętności, poznawaniu nowych rzeczywistości.

Ponieważ w szkole bardzo prężnie działa wolontariat a społeczność baczyńszczaków należy do wrażliwych na cierpienie drugiego człowieka, odpowiedzieliśmy na wezwanie Starosty Wołomińskiego Adama Lubiaka. Apelował on o udział w akcji wspierającej Filipka – chłopca, który urodził się ze skomplikowaną wadą serca. Zebrane pieniądze miały pomóc w sfinansowaniu operacji dziecka, która możliwa jest jedynie w Bostonie. Akcja została przeprowadzona 19 września 2019r. a dziś chłopiec znajduje się już na miejscu w szpitalu a my możemy być dumni, że dołożyliśmy cegiełkę do jego szansy na normalne życie. Od Starosty Wołomińskiego otrzymaliśmy również podziękowanie za zaangażowanie i ofiarność na rzecz dziecka.

8 października 2019r. Renata Miszczuk – nauczyciel historii, wiedzy o społeczeństwie i podstaw przedsiębiorczości zaproponowała swoim uczniom – kl. 4ttk i 3o udział w projekcie z edukacji globalnej pt. „Nasza wspólna sprawa – zrównoważone miasta Południa i Północy”. Spotkanie poprowadzili pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiego Towarzystwa Geograficznego – dr Maciej Kałaska i mgr Małgorzata Parda. Głównym założeniem warsztatu było poszerzenie kompetencji uczniów w zakresie wiedzy, umiejętności i postaw związanych ze zrównoważonym rozwojem. Nacisk został położony na 11 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ dotyczących tworzenia bezpiecznych i sprzyjających włączeniu społecznemu miast i osiedli ludzkich. Na warsztatach uczestnicy zapoznali się z przykładami miast globalnego Południa (Marrakesz, Miasto Meksyk) i globalnej Północy (Seul, Warszawa) mierzących się z podobnymi wyzwaniami. Ćwiczenia polegały na identyfikacji problemów, poznaniu działań władz, jakie podejmują w celu ich wyeliminowania a także opracowaniu kodeksu odpowiedzialnego użytkownika miasta. Zadania warsztatowe odbyły się z użyciem metod aktywizujących (np. debaty oksfordzkiej) i z wykorzystaniem materiałów dydaktycznych opracowanych specjalnie na potrzeby projektu (mapy, infografiki itp.).

 Już 2 dni później klasy 1tuf/tm, 1ttk, 3ttk, 2ttk, 3o spotkały się z Powiatowym Rzecznikiem Praw Konsumenta Dariuszem Dąbrowskim. Wszyscy jesteśmy konsumentami a młodzież ze szkoły ponadpodstawowej właśnie wchodzi w ten czas, gdy również będzie kupować różne produkty. Warto znać swoje prawa, ale i obowiązki wynikające z zawieranych umów podczas kupna – sprzedaży, warto wiedzieć, kiedy i w jakim czasie możemy odstąpić od umowy, warto mieć świadomość, kiedy możemy zwrócić zakupiony towar czy żądać wymiany. O tym wszystkim rzecznik mówił do młodych konsumentów.

Nie zawsze młodzi ludzie przestrzegają prawa, czasem  w ramach zachłyśnięcia się dorosłością zbaczają gdzieś z właściwej drogi. Zanim jednak człowiek będzie musiał ponieść brzemienne w skutkach konsekwencje swego postępowania, warto uczyć się na błędach innych. Dlatego też młodzież z klasy 2aW/m wyjechała 17 października 2019r. do Aresztu Śledczego w Warszawie – Białołęce. Spotkanie profilaktyczne z pracownikami służby więziennej odbyło się w ramach akcji „Więzienie – czas stracony”. To było mocno otrzeźwiające doświadczenie i na taki efekt było ono obliczone.

Jeśli jednak chcemy swoją energię dobrze spożytkować, są konkretne inicjatywy, w które można się zaangażować. Choćby wolontariat. Baczyńszczacy bardzo prężnie działają w tym obszarze, stąd wizyta Prezesa Fundacji „Dzieci – Dzieciom” Rafała Opalińskiego. W ramach projektu „Bądź swoją własną marką – łączymy pokolenia – wolontariat” uczeń ma szansę zdobyć i rozwinąć kompetencje społeczne i wolontariackie Program zakłada możliwość udziału w szkoleniach, spotkaniach z trenerami i praktykami biznesu, warsztaty „Looking for a place in life”, wyjazd integracyjny.

Innym pomysłem na pożyteczne wykorzystanie energii i własnej kreatywności jest zaangażowanie się w pracę Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Każdy, komu nie są obojętne sprawy związane z tzw. małą ojczyzną, może zostać radnym  i mieć realny wpływ na rozwój Mazowsza. W dniu 22 października 2019r. w Wołominie odbyło się spotkanie informacyjne dla kandydatów.  Dwoje uczniów Zespołu Szkół im. K.K.Baczyńskiego Aleksandra Ślesik i Damian Sakowski złożą teraz stosowne zgłoszenia, w których przedstawią swoją dotychczasową aktywność szkolną i pozaszkolną oraz pomysły na zmiany, jakie można byłoby wprowadzić w naszym regionie. Powołana przez wojewodę komisja na podstawie zgłoszeń dokona wyboru grupy młodych ludzi, którzy zostaną radnymi Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

To tylko mały wycinek tego, co dzieje się w Zespole Szkół im. K.K.Baczyńskiego. Każdy, kto chce się rozwijać, zdobywać nowe doświadczenia, rozwijać pasje ma tu doskonałe warunki. Wystarczy tylko chcieć!

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04

                                                                                          Ewa Żmudzka

Kalendarz wydarzeń

Pobierz kalendarz - 2019_20.pdf

July 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Plan lekcji

Archiwum strony

BIP:


Strona naszej
Szkoły w Biuletynie
Informacji Publicznej
               
Organ
nadzorujący:Mazowiecki
Kurator
Oświaty
Okręgowa
Komisja
Egzaminacyjna
w Warszawie
                Organ
prowadzący:Powiat
Wołomiński
                Współpraca:
Koleje
Mazowieckie
Politechnika
Warszawska
Go to top