„Szlachetna paczka” – jak to działa?

Ogólnopolska akcja „Szlachetna paczka” należy do najbardziej rozpoznawalnych inicjatyw, ponieważ włączają się w nią gwiazdy filmu, estrady, sportu, nawet para prezydencka wspiera to przedsięwzięcie. Wszystko brzmi pięknie i robi wrażenie, bo często prezenty dla potrzebujących rodzin są nie tylko liczne, ale i wymagające niemałych funduszy. Czy jednak wiemy, ile wymaga to pracy, jaka jest procedura, co muszą zrobić wolontariusze? Dziś kilka słów właśnie o tym na przykładzie wolontariuszy z Zespołu Szkół im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu.

Baczyńszczacy po raz pierwszy włączyli się w dzieło „Szlachetnej paczki”. Jako wolontariusze pracowali: Henryka Sternicka – nauczyciel religii oraz uczniowie: Artur Ołdak z kl. 3ttk i Magdalena Sasin z kl. 4tuf. Wszystko oczywiście zaczyna się od decyzji, od woli pomocy drugiemu człowiekowi. Następnie wolontariusze przechodzą szkolenia. Pierwsze prowadzi osoba ze sztabu akcji, drugie lokalny lider – w naszym przypadku była to Nina Kruk. Podczas drugiego spotkania lider dysponuje wykazem rodzin potrzebujących pomocy opracowanym przez lokalny Ośrodek Pomocy Społecznej i wolontariuszom przydziela się poszczególne rodziny. Oczywiście następuje to po oficjalnym podpisaniu umowy ze społecznikiem.  Dopuszczalne jest także, by wolontariusz wskazał sobie znaną wspólnotę rodzinną, która potrzebuje pomocy. Warto nadmienić, że każdy wolontariusz główny ma wolontariusza wspomagającego. W tym roku naszym działaczom charytatywnym wypadło po 3 rodziny. Każdy ze społeczników otrzymuje 2 kwestionariusze do wywiadu z rodzinami. Pierwszy arkusz wywiadu trwającego 2-3 godziny zakładał poznanie sytuacji życiowej rodziny: dlaczego znalazła się w takim ciężkim położeniu, czy podejmuje działania, by wyjść z zaistniałych okoliczności, czy brała już udział w akcji „Szlachetna paczka” i ewentualnie, jak to zmieniło ich życie, jak domownicy spędzają czas, co ich cieszy itp. - To nie były łatwe rozmowy – mówi nasza wolontariuszka H.Sternicka - Często ludzie wstydzą się swojej biedy, nieporadności, klęsk, które ich dosięgają; wolą schować się, nie rzucać w oczy, nie doświadczać litości. Po tym spotkaniu wolontariusz decydował, czy rodzina kwalifikuje się do udziału w akcji „Szlachetna paczka”. Jeśli decyzja była pozytywna, odbywał się drugi wywiad i dotyczył potrzeb, jakie dana rodzina ma, tego, co znacząco mogłoby wpłynąć na poprawę jej sytuacji. Wyniki tej rozmowy mają kluczowe znaczenie dla darczyńców, którzy mogą dokładnie ocenić, czy są w stanie, wybrawszy daną rodzinę, spełnić jej oczekiwania i zaspokoić wskazane potrzeby. Wyniki obu wywiadów zostają wprowadzone przez wolontariuszy do bazy danych.

Od 16 listopada 2018r. darczyńcy mogli wchodzić do bazy danych potrzebujących rodzin i wybierać sobie tę, której mogą pomóc. Gdy fundator dokonał wyboru, kontaktował się z wolontariuszem, który daną rodziną się opiekował. Wspólnie ustalali szczegóły, „dogadywali” kwestię podarunków. Finał „Szlachetnej paczki” miał miejsce 9-10 grudnia 2018r., gdy spotkali się darowujący i obdarowywani. Wtedy nastąpiło przekazanie paczek. Dla wolontariuszy to najpiękniejszy moment. Ich praca ma wymierny efekt – widzą szczęście na twarzach smutnych dotąd ludzi, dzieci skaczą, oczy świecą blaskiem, nadzieja znów wstępuje w przygniecionych przez los. Trudno powstrzymać łzy, gdy to się widzi. Warto zaznaczyć, że wśród rodzin, którymi opiekowali się nasi wolontariusze i do których trafiła pomoc, były dwie rodziny baczyńszczaków. Otrzymały pomoc w postaci mebli do domu, sprzętu AGD, odzieży, butów, chemii gospodarstwa domowego, żywności a dla każdego domownika był też prezent osobisty w postaci kosmetyków.

Rola wolontariuszy na tym jednak się nie kończy. Do zakończenia akcji niezbędne jest odbycie jeszcze dwu spotkań z rodzinami. Z jednej strony chodzi o to, by zdobyć informację zwrotną, czy akcja zmieniła życie rodziny, czy poprawiła byt, czy zachęciła do podjęcia starań o wyjście z kryzysowej sytuacji. Wolontariusz opisuje w stosownym arkuszu reakcje rodziny, jej refleksje i spostrzeżenia. Tu znajdą się także podziękowania dla darczyńców i ewentualne inne wnioski np. sygnał o tym, że domownicy potrzebują pomocy psychologicznej. To także czas, podczas którego rodzina ma otrzymać wsparcie, ma otrzymać jasny przekaz, że o pomoc warto prosić, że są ludzie, którzy chcą pomagać, że z biedy można wyjść. Wolontariusze stwierdzają również, czy jest potrzeba udzielenia jeszcze jakiegoś wsparcia np. psychologicznego.

Jak widać praca wolontariusza wymaga wiele czasu i poświęcenia. To cudowne, że są wśród nas ludzie, którzy chcą się dzielić swoim sercem. Niech wobec każdego z nich wypełnią się słowa: „Dobro powraca!”.

                                                                                  Ewa Żmudzka

Kalendarz wydarzeń

Pobierz kalendarz - 2019_20.pdf

February 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29

Plan lekcji

Archiwum strony

BIP:


Strona naszej
Szkoły w Biuletynie
Informacji Publicznej
               
Organ
nadzorujący:Mazowiecki
Kurator
Oświaty
Okręgowa
Komisja
Egzaminacyjna
w Warszawie
                Organ
prowadzący:Powiat
Wołomiński
                Współpraca:
Koleje
Mazowieckie
Politechnika
Warszawska
Go to top