Płyń, kolędo, płyń….

Święta Bożego Narodzenia z Wigilią, żłóbkiem, kolędami i maleńkim Jezusem, czas wypełniony bliskością, ciepłem, miłością i życzliwością to chyba najpiękniejszy moment w roku. Pomimo bieganiny, bo i prezenty trzeba kupić, i potrawy przygotować, i posprzątać, znajdujemy chwilę na życzliwy uśmiech, na odruch serca, na pomoc innym. A w Zespole Szkół im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu ostatni dzień przed przerwą świąteczną jest zupełnie niezwykły. Dlaczego?

Po pierwsze dlatego, że spotyka się cała szkolna społeczność: nauczyciele, pracownicy obsługi, uczniowie, rodzice i mili goście. Po drugie oprócz wigilii odbywa się w tym dniu ślubowanie klas pierwszych i wręczenie Stypendiów Starosty Wołomińskiego „Talent”. Po trzecie klasy pierwsze przygotowują jasełka – to już wieloletnia tradycja. W tym roku w naszej uroczystości wziął udział Wicestarosta Wołomiński Robert Szydlik.

Spotkanie wigilijne rozpoczęła Dyrektor Grażyna Marszał. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu, Wicestarosta Wołomiński Robert Szydlik wręczył Stypendia Starosty Wołomińskiego „Talent”. W tym roku grono nagrodzonych było imponujące: 21 osób! Wszystkim serdecznie gratulujemy. Jesteśmy z Was bardzo dumni! Następnie odbyło się ślubowanie klas pierwszych, które poprowadziła Ewa Żmudzka. To zawsze niezwykle uroczysty moment i pomimo iż młodzież często podchodzi „na luzie” do różnych szkolnych tradycji, to słowo „Ślubujemy!” jednak robi nieodmiennie wrażenie. Tradycją stało się, że podczas opłatkowego spotkania wręczane są nagrody w 3 konkursach szkolnych: „Bohaterowie Polski Podziemnej”, konkurs z jęz. rosyjskiego „Najpiękniejsza ozdoba bożonarodzeniowa”, konkurs z jęz. niemieckiego „Adventskranz – Adventskalender”. A oto zwycięzcy:

„Bohaterowie Polski Podziemnej”:

I miejsce – Kinga Wileńska kl. 2o

II miejsce – Magdalena Perzanowska kl. 3ttk

III miejsce -  Klaudia Romańska kl. 2o

„Adventskranz – Adventskalender”:

I miejsce – Klaudia Kaczyńska kl. 3tuf

II miejsce – Natalia Stankiewicz kl. 4tuf

III miejsce – Szczepan Jaworski kl. 2o

„Najpiękniejsza ozdoba bożonarodzeniowa”:

I miejsce – Natalia Abramczyk kl. 3o

II miejsce –Radosław Godlewski kl. 1tm

III miejsce – Wiktoria Suchodolska kl. 3o

Szczególne podziękowania i drobne upominki trafiły w ręce baczyńszczaków – wolontariuszy, którzy wraz ze swymi opiekunami: Dorotą Walaśkiewicz, Henryką Sternicką i Markiem Pietrzakiem zaangażowali się w piękne akcje: „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”, „Szlachetna paczka”, „Jasełka z PKO BP”, sprzedaż kart bożonarodzeniowych. Miło było patrzeć na 35 wspaniałych młodych ludzi, którzy przez wiele dni nie szczędzili czasu i ofiarowali swą pracę dla dobra potrzebujących ludzi. Ich wrażliwość pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość.

Po części oficjalnej głos zabrali pierwszoklasiści, którzy swój występ przygotowali z pomocą nauczycieli: Ewy Sobolewskiej i Ewy Żmudzkiej. Trochę historii, trochę współczesności, trochę powagi i zadumy, trochę humoru i radości. Jasełka tegoroczne były połączeniem wszystkich tych stanów. Chór raz wprawiał nas w nostalgiczną zadumę a innym razem tak wyśpiewywał, że samemu nie można się było powstrzymać, by nie nucić półgłosem. Na zakończenie, jak w piosence, „wszyscy wszystkim ślą życzenia” i łamią się opłatkiem. Wtedy pokazujemy najlepszą część swej natury: zdobywamy się na niewymuszony uśmiech, składamy szczere, serdeczne życzenia i wszyscy ludzie naprawdę stają się bliscy. Warto jednak pamiętać, że tak jak Jezus przychodzi na świat po to, by nie tylko przynieść nam radość ze swego narodzenia, ale przede wszystkim, by umrzeć na krzyżu i dać nam zbawienie, tak my nie tylko w czasie świąt mamy pamiętać o drugim człowieku, ale również za tydzień, miesiąc, czy za pół roku. A na koniec jeszcze piękny wiersz E.Brylla.

"Boże Narodzenie"

Kiedy dziecko się rodzi i na świat przychodzi

Jest jak Bóg, co powietrzem nagle się zakrztusił

I poczuł, że ma ciało, że w ciemnościach brodzi

Że boi się człowiekiem być. I że być musi.

Wokół radość. Kolędy szeleszczące złotko

Najbliżsi jak pasterze wpatrują się w Niego

I śmiech matki – bo dziecko przeciąga się słodko

A ono się układa do krzyża swojego.

 

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04
  • 05
  • 06

                                                                                        Ewa Żmudzka

Kalendarz wydarzeń

Pobierz kalendarz - 2019_20.pdf

September 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Plan lekcji

Archiwum strony

BIP:


Strona naszej
Szkoły w Biuletynie
Informacji Publicznej
               
Organ
nadzorujący:Mazowiecki
Kurator
Oświaty
Okręgowa
Komisja
Egzaminacyjna
w Warszawie
                Organ
prowadzący:Powiat
Wołomiński
                Współpraca:
Koleje
Mazowieckie
Politechnika
Warszawska
Go to top