Baczyńszczacy na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę

Wierszem Leopolda Staffa rozpoczął się finał Powiatowego Konkursu o Niepodległej „Wolność to diament do oszlifowania”. Słowa poety wprowadziły podniosły nastrój, poczucie, że uczestniczymy w święcie, w jakimś ważnym momencie. I był to efekt zamierzony! Chodziło o to, by nieco tamtej euforii sprzed 100 lat przenieść do hali sportowej Zespołu Szkół im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu, gdzie odbywał się konkurs. Dziś bowiem wolnością cieszymy się każdego dnia a to, co codzienne, powszednieje.  Zapominamy, jak wspaniały dar ofiarowali nam nasi przodkowie.

„Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!
Łańcuch twych kajdan stał się tym łańcuchem,
Na którym z lochu, co był twą stolicą
Lat sto, swym własnym dźwignęłaś się duchem.(…)

Ty, broniąc siebie wbrew wszelkiej nadziei,
Broniłaś jeno od czarnej rozpaczy
Wiary, że wolność, prawo, moc idei
Nie jest czczym wiatrem ust, ale coś znaczy.(…)

Żadne cię miana nad to nie zaszczycą,
Co być nie mogło przez wiek twą ozdobą!
Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!
Lecz czymś największym, czym być można: Sobą!

Jako szkoła stawiająca sobie za jeden z głównych celów kształcenie patriotyczne, dla uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości zaproponowaliśmy konkurs pod hasłem „Wolność to diament do oszlifowania”. Rywalizacja odbywała się na dwu polach: „Wiersz” i „Wizja plastyczna” oraz w 3 kategoriach wiekowych: klasy 1 - 4 szkół podstawowych, klasy 5 - 7 szkół podstawowych i klasy 8 szkoły podstawowej, III gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne. Współorganizatorem imprezy było Starostwo Wołomińskie, które również ufundowało wspaniałe nagrody we wszystkich kategoriach wiekowych i zadaniowych. Jesteśmy niezwykle dumni, że w konkursie wzięło udział aż 16 szkół z powiatu wołomińskiego a w obu kategoriach nadesłanych prac było ponad 70.

22 października 2018r. spotkało się posiedzenie jury konkursowego w składzie: przewodnicząca - Naczelnik Wydziału Edukacji Olga Wileńska i członkowie: Aurelia Sobczak, Anna Jaworska, Małgorzata Wdziekońska i Michał Galicki. Wybór był niezwykle trudny, ponieważ zarówno prace plastyczne, jak i literackie stały na bardzo wysokim poziomie.  6 listopada 2018r. z kolei odbył się finał Powiatowego Konkursu o Niepodległej. Honorowym patronatem imprezę objęli: Społeczny Komitet Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu „Zośka” oraz Urząd ds., Kombatantów i Osób Represjonowanych. Patronat medialny sprawowały „Wieści Podwarszawskie”. Do rywalizacji zgłosiło się 16 szkół:Zespół Szkół w Wołominie, Zespół Szkół im. W.Podkowińskiego w Mokrej Wsi, Zespół Szkół w Jasienicy, I Liceum Ogólnokształcące PUL  im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie, Zespół Szkół Ekonomicznych im. S.Staszica w Wołominie, Zespół Szkół im. Z.Solarzowej w Miąsem, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Tłuszczu, Zespół Szkół w Kozłach, Szkoła Podstawowa im. por. S.Lecha w Poświętnem, Szkoła Podstawowa im. ksa Jana Twardowskiego w Stryjkach, Gimnazjum przy Szkole Podstawowej nr 4 im. Marynarki Wojennej w Wołominie, Zespół Szkół w Postoliskach, Szkoła Podstawowa nr 2 im. ks. E.Czartoryskiej w Radzyminie, Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Tłuszczu, Liceum Ogólnokształcące im. C.K.Norwida w Radzyminie, Zespół Szkół im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu.

A oto wyniki konkursu zgodnie z protokołem jury:

KLASY 1 – 4 SZKOŁA PODSTAWOWA:

1)    w kategorii „WIERSZ” –

I miejsce – Małgorzata Kalicka – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Tłuszczu,

II miejsce – Igor Kur – Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Tłuszczu,

III miejsce – Wojciech Boguszewski - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Tłuszczu,

2) w kategorii „WIZJA PLASTYCZNA” -

I miejsce –  Błażej Balcerak – Zespół Szkół w Jasienicy,

II miejsce – Ada Jasińska – Szkoła Podstawowa im. por. S.Lecha w Poświętnem,

III miejsce – Zuzanna Oleszczuk – Zespół Szkół Szkoła Podstawowa im. W.Sieroszewskiego w Kozłach,

Wyróżnienie – Natalia Kucharska - Szkoła Podstawowa im. por. S.Lecha w Poświętnem,

KLASY 5 – 7 SZKOŁA PODSTAWOWA:

1)    w kategorii „WIERSZ” –

I miejsce – Adrianna Łasek - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Tłuszczu,

II miejsce – Małgorzata Rudajko - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Tłuszczu,

III miejsce – Maja Kalicka - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Tłuszczu,

Wyróżnienie – Maria Cymerman - Szkoła Podstawowa im. por. S.Lecha w Poświętnem,

2) w kategorii „WIZJA PLASTYCZNA” -

I miejsce –  Weronika Kucharska - Szkoła Podstawowa im. por. S.Lecha w Poświętnem,

II miejsce – Aleksandra Żelazowska – Szkoła Podstawowa nr 4 im. Marynarki Wojennej RP w Wołominie,

III miejsce – Angelika Padamczyk – Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół im. Z.Solarzowej w Miąsem,

KLASA VIII SZKOŁA PODSTAWOWA, III GIMNAZJUM I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE:

1)    w kategorii „WIERSZ” –

I miejsce – Wiktoria Ewiak – Szkoła Podstawowa im. ksa  J.Twardowskiego w Stryjkach,

II miejsce – Weronika Cwynar – I Liceum Ogólnokształcące PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej W Wołominie,

III miejsce – Jakub Brodzik – Zespół Szkół im. W.Podkowińskiego w Mokrej Wsi,

Wyróżnienie – Michał Talarek – Zespół Szkół w Jasienicy,

2) w kategorii „WIZJA PLASTYCZNA” -

I miejsce –  Weronika Cwynar - I Liceum Ogólnokształcące PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej W Wołominie,

II miejsce – Justyna Karolak – Zespół Szkół im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu,

III miejsce – Weronika Jusińska – Zespół Szkół im. W.Podkowińskiego w Mokrej Wsi,

Wyróżnienie – Anna Rudzińska – Szkoła Podstawowa im. Marynarki Wojennej RP w Wołominie.

            Opiekunom uczniów uczestniczących w konkursie zostały wręczone listy gratulacyjne, uczniom dyplomy za udział a wszystkim czekolady z biało – czerwonym motywem. Organizatorkami wydarzenia ze strony szkoły były: Ewa Sobolewska i Ewa Żmudzka. Z nadesłanych prac została przygotowana wystawa, którą można było obejrzeć podczas finału konkursu. Uatrakcyjnieniem finału był występ jurorki Anny Jaworskiej, która zaprezentowała wiersze swego autorstwa. Na zakończenie jeden z nich:

„Szemrze listowie na starej brzozie,

Snuje opowieść sprzed wielu laty.

Wokół wsłuchane w cichą melodię

Łąki zielone, pola i chaty.

 

Sama została przy polnej ścieżce

Czas wyrył bruzdy na białej korze.

Jak mgnienia oka mijały wiosny,

Czy dały radość, czy smutku morze?

 

Tylko ten jeden wierny przez lata

Drewniany krzyż jak dziecko małe

Ramiona oparł o matkę – brzozę.

Wraz z orłem przetrwał stulecie całe.

 

Ona z miłością chroniła jego,

Kryjąc w listowiu symbol polskości.

Sypała liście na mały kopczyk,

Tkając jesienny dywan wolności.

 

Do dzisiaj szepce stareńka brzoza,

Wiatru powiewy niosą historię

O młodym życiu przerwanym nagle

Z duszą frunącą na białym orle.”

                                                                                                             Ewa Żmudzka

Kalendarz wydarzeń

Pobierz kalendarz - .pdf

July 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Plan lekcji

Archiwum strony

BIP:


Strona naszej
Szkoły w Biuletynie
Informacji Publicznej
               
Organ
nadzorujący:Mazowiecki
Kurator
Oświaty
Okręgowa
Komisja
Egzaminacyjna
w Warszawie
                Organ
prowadzący:Powiat
Wołomiński
                Współpraca:
Koleje
Mazowieckie
Politechnika
Warszawska
Go to top