Baczyńszczaków hołd dla Niepodległej

Pomysłów na uczczenie 100-lecia odzyskania niepodległości jest wiele. Zwłaszcza Facebook czy Youtube podpowiadają, jakie działania podjęli inni. I doprawdy czasem aż dech zapiera, jak wspaniale można zaznaczyć swoją miłość do ojczyzny. A Zespół Szkół im. K.K.Baczyńskiego też w powszechnym świętowaniu niepodległości ma swój niemały udział.

Już w październiku wykonaliśmy zdjęcia do kalendarza na rok 2019, na których pojawiły się sceny z motywem biało – czerwonym. Kokardy, wstążeczki, stroje, flagi, karty – wszystkie te elementy wskazywały na polskie barwy narodowe. W sesji wzięli udział nauczyciele i uczniowie naszej szkoły. Kalendarz zatytułowany jest „Baczyńszczacy dla Niepodległej”.

6 listopada 2018r. z kolei odbył się finał Powiatowego Konkursu o Niepodległej „Wolność to diament do oszlifowania”, w którym udział wzięli uczniowie 16 szkół z terenu powiatu wołomińskiego. Rywalizacja odbywała się w 3 kategoriach wiekowych: klasy 1-4 szkoły podstawowej, klasy 5-7 szkoły podstawowej, klasy VIII szkoły podstawowej, III gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne oraz w dwu kategoriach zadaniowych: „Wiersz” i „Wizja plastyczna”. Nagrody ufundowało Starostwo Wołomińskie. Atrakcją finału był występ Anny Jaworskiej, jurorki konkursu piszącej wiersze, która zaprezentowała kilka z nich. Szczególnie poruszające były te nawiązujące swą tematyką do kwestii walki o wolność Polski.

W tym samym tygodniu, w piątek 9 listopada, szkoła wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Rekord dla Niepodległej”. O godzinie 11.11 cała społeczność baczyńszczaków w hali sportowej w obecności sztandaru szkoły odśpiewała hymn Rzeczpospolitej Polskiej. To było absolutnie niesamowite przeżycie, gdy ubrani na galowo z powagą na twarzach a niejednokrotnie ze ściśniętym ze wzruszenia gardłem śpiewaliśmy „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”.

Zwieńczeniem obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości był udział w obchodach miejskich 11 listopada 2018r. Szkołę reprezentowali: poczet sztandarowy, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie. Uroczystości rozpoczęła Msza św., którą celebrował i kazanie wygłosił ks. Dariusz Skwarski Proboszcz Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu. Następnie z towarzyszeniem Młodzieżowej Orkiestry Dętej przeszliśmy do hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tłuszczu, gdzie odśpiewaliśmy hymn. Kolejnym punktem wydarzenia był występ maluszków z Przedszkola „Baśniowa Kraina” a prawdziwą ucztą okazał się koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej i Chóru Miejskiego „Lux Mea”. Orkiestra zagrała pod batutą Sławomira Łagodzkiego, chór natomiast poprowadziła Magdalena Chutek.

100 lat Niepodległej – piękna rocznica, wspaniałe przeżycie i nakaz, jaki niegdyś podkreślał papież Jan Paweł II: „Wolność nie jest dana raz na zawsze. Jest dana, ale i zadana”. Oby nasza miłość do ojczyzny nie była tylko okazjonalna, ale codzienna, wyrażana codzienną rzetelną pracą, pamięcią o bohaterach narodowych, poszanowaniem kultury polskiej czy języka.

                                                                            Ewa Żmudzka

Kalendarz wydarzeń

Pobierz kalendarz - .pdf

July 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Plan lekcji

Archiwum strony

BIP:


Strona naszej
Szkoły w Biuletynie
Informacji Publicznej
               
Organ
nadzorujący:Mazowiecki
Kurator
Oświaty
Okręgowa
Komisja
Egzaminacyjna
w Warszawie
                Organ
prowadzący:Powiat
Wołomiński
                Współpraca:
Koleje
Mazowieckie
Politechnika
Warszawska
Go to top