Jak wspominamy naszych zmarłych?

Zbliża się święto Wszystkich Świętych obchodzone przez chrześcijan. Wspominamy tych, których życie było tak bliskie Bogu, że Kościół uznał ich za świętych. Uczestniczymy w nabożeństwach. Z kolei 2 listopada wspominamy wszystkich, którzy w ziemskiej wędrówce nas wyprzedzili. Te dwa dni zawsze nastrajają refleksyjnie, popadamy w zadumę, przywołujemy naszych bliskich, znajomych a często ludzi, których osobiście nie spotkaliśmy, ale z jakichś względów są dla nas ważni.

Płoną znicze, wiatr rozwiewa ich płomienie, kwiaty zdobią groby, wokół których spotyka się rodzina… Uświadamiamy sobie, jak kruche jest ludzkie życie, jak krótkotrwałe i jak wartościowe jednocześnie.

Ale nie we wszystkich kulturach w taki sposób wspomina się zmarłych. W Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii bardzo popularny jest zwyczaj halloween. Głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Inne popularne motywy to duchy, demony, zombie, wampiry, czarownice, trupie czaszki, nietoperze, czarne koty itp. Ponieważ nasi uczniowie uczą się języka angielskiego a zwyczaj niewątpliwie dotyczy krajów anglojęzycznych, 30 listopada przygotowują kreacje halloweenowe, makijaże, rekwizyty i zabawa w „psikus albo cukierek” gotowa. Oczywiście jest to tylko zabawa nie mająca nic wspólnego z wiarą. Na uwagę zasługuje pomysłowość młodzieży i precyzja wykonania. Tylko popatrzcie!

Ewa Żmudzka

Kalendarz wydarzeń

Pobierz kalendarz - .pdf

May 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Plan lekcji

Archiwum strony

BIP:


Strona naszej
Szkoły w Biuletynie
Informacji Publicznej
               
Organ
nadzorujący:Mazowiecki
Kurator
Oświaty
Okręgowa
Komisja
Egzaminacyjna
w Warszawie
                Organ
prowadzący:Powiat
Wołomiński
                Współpraca:
Koleje
Mazowieckie
Politechnika
Warszawska
Go to top