Twoja krew – moje życie – kolejna akcja w Zespole Szkół w Tłuszczu

Możemy przelewać ją w szczytnym celu np. w imię miłości ojczyzny. Może uderzać do głowy, gdy miotają nami gwałtowne uczucia. A możemy ją po prostu oddawać dobrowolnie, by komuś uratować życie. Krew. Płyn, który pomimo rozwoju medycyny, pomimo postępu technicznego, pomimo tak wielu nowinek w dziedzinie leczenia chorych, nie doczekał się sztucznego zamiennika.

Niestety centra krwiodawcze ciągle apelują o zgłaszanie się do punktów krwiodawstwa, ponieważ krwi permanentnie brakuje. Zwłaszcza poszukiwana jest grupa O Rh-, ponieważ można ja podać każdemu potrzebującemu. Wychodząc naprzeciw tym apelom, Zespół Szkół im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu zorganizował 10 kwietnia 2018r. drugą w tym roku szkolnym akcję krwiodawczą. Okazała się ona bardzo udana. Zgłosiło się 55 osób chętnych, z czego 37 oddało krew. Pozostałe nie mogły tego uczynić z różnorodnych powodów medycznych: zbyt niska waga, przebyte choroby lub zabiegi, przyjmowane leki itp. Ostatecznie udało się pozyskać 16l bezcennego płynu.

Ale baczyńszczacy działają wielotorowo. Nie tylko oddawaliśmy krew, ale 10 i 11 kwietnia 2018r. rejestrowaliśmy potencjalnych dawców szpiku kostnego i komórek macierzystych. W marcu identyczną akcję prowadziliśmy w składzie budowlanym „Mrówka” w Tłuszczu, gdzie pozyskaliśmy 42 osoby. Z Zespołu Szkół w aktualnej edycji zarejestrowało się 62 osoby. Zatem ponad 100 nowych szans na życie dla ludzi, których dotyka nowotwór krwi. Oczywiście nie sposób nie wymienić naszych wspaniałych wolontariuszy z kl. 2ttk, którzy obsługiwali akcję DKMS. Byli to: Anna Sobotka, Katarzyna Cendrowska, Artur Ołdak i Norbert Kryszkiewicz.

Nad organizacją obu akcji czuwał kierownik kształcenia praktycznego Jarosław Czuba, psycholog Dorota Walaśkiewicz i pedagog Marek Pietrzak. Kolejna akcja krwiodawcza na jesieni. Nie bądź obojętny, podaruj innym cząstkę siebie!

                                                                             Ewa Żmudzka

Kalendarz wydarzeń

Pobierz kalendarz - 2019_20.pdf

April 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Plan lekcji

Archiwum strony

BIP:


Strona naszej
Szkoły w Biuletynie
Informacji Publicznej
               
Organ
nadzorujący:Mazowiecki
Kurator
Oświaty
Okręgowa
Komisja
Egzaminacyjna
w Warszawie
                Organ
prowadzący:Powiat
Wołomiński
                Współpraca:
Koleje
Mazowieckie
Politechnika
Warszawska
Go to top