Dzień Dawcy Szpiku dla Adriana i innych

24 marca 2018r., sklep „Mrówka” w Tłuszczu, godz. 8 – startujemy! Startujemy po życie dla Adriana i innych! Wolontariusze z Zespołu Szkół im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu wraz z opiekunami: nauczycielem jęz. polskiego Ewą Żmudzką i kierownikiem szkolenia praktycznego Jarosławem Czubą przygotowują stanowiska do rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych i szpiku kostnego. Pojawiają się pierwsi klienci poszukujący elementów wystroju domu, materiałów budowlanych, ozdób świątecznych. Oby okazało się, że interesują ich nie tylko problemy życia codziennego, ale że zechcą zaangażować się w realizację szczytnego celu – pomoc chorym na nowotwory krwi.

Akcję DKMS baczyńszczacy realizują nie po raz pierwszy. W ubiegłym roku przeprowadzaliśmy ją w szkole. Zarejestrowało się wówczas 55 osób - 43 uczniów i 7 nauczycieli Zespołu Szkół im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu oraz 5 osób spoza szkoły. Obecnie włączyliśmy się w ogólnopowiatową inicjatywę szczególnie dedykowaną mieszkańcowi powiatu wołomińskiego. Adrian to 34 – letni młody mężczyzna, ma rodzinę – jest ojcem rocznego Tomka, od 10 lat bierze udział w maratonach rowerowych, odnosząc w nich sukcesy. Choroba - chemiooporny chłoniak limfoblastyczny - zaatakowała niespodziewanie. Niestety nie udało się znaleźć zgodnego dawcy w rodzinie, by przeprowadzić przeszczep komórek macierzystych. Stąd obecna akcja. Kto jednak nie miał jeszcze szansy zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego i komórek macierzystych, stanie przed taką możliwością 10 kwietnia 2018r. w Zespole Szkół im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu. Wówczas przy okazji oddawania krwi w akcji krwiodawczej będzie kontynuowana rejestracja DKMS.

Cały dzień 24 marca 2018r. baczyńszczacy - wolontariusze pracują bardzo intensywnie: tłumaczą idee akcji, zachęcają do wzięcia w niej udziału, wręczają ulotki i baloniki a co najważniejsze rejestrują tych, którzy wyrazili chęć niesienia pomocy osobom chorym na nowotwory krwi. Takich wrażliwych ludzi znalazło się 42. Zatem było warto się trudzić! Może ktoś z nich uratuje jakiemuś choremu życie? Tak właśnie stało się w przypadku naszej pierwszej ubiegłorocznej akcji – ówczesny uczeń Zespołu Szkół w Tłuszczu Paweł Biegała zarejestrował się w bazie DKMS. W chwili obecnej zaś jest już po zabiegu pobrania szpiku kostnego, który trafił do 13-letniej Szwedki.

Zmęczeni, ale zadowoleni kończymy akcję. Kierujemy szczególne słowa podziękowania na ręce Mariusza Teodorczyka oraz całego personelu „Mrówki”, którzy bardzo życzliwie nas przyjęli i cały czas wspierali, zachęcając klientów do udziału w akcji. Czy wśród osób zarejestrowanych w całym powiecie znajdzie się genetyczny bliźniak Adriana? Przyszłość pokaże. Trzymamy mocno kciuki!

                                                                            Ewa Żmudzka

Kalendarz wydarzeń

Pobierz kalendarz - 2019_20.pdf

April 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Plan lekcji

Archiwum strony

BIP:


Strona naszej
Szkoły w Biuletynie
Informacji Publicznej
               
Organ
nadzorujący:Mazowiecki
Kurator
Oświaty
Okręgowa
Komisja
Egzaminacyjna
w Warszawie
                Organ
prowadzący:Powiat
Wołomiński
                Współpraca:
Koleje
Mazowieckie
Politechnika
Warszawska
Go to top