„A pomnik jeśli – z płomienia” – poezja K.K.Baczyńskiego ciągle żywa w Tłuszczu

W wierszu „Elegia” K.K.Baczyński pisał: „Jeśli testament - to z liści, a pomnik jeśli - z płomienia”. Być może pisząc te słowa, nawet nie myślał, że taki „pomnik z płomienia” będzie w małym, niepozornym podwarszawskim miasteczku, przez które kilka razy przejeżdżał – w Tłuszczu. Pewnie wiele osób znających Tłuszcz zdziwi się – żadnego pomnika Baczyńskiego tu nie ma. Bo też nie o spiże i nie o kamień chodzi. W Zespole Szkół w Tłuszczu już od 14 lat odbywa się Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji K.K.Baczyńskiego. A w tegorocznej edycji wzięło udział 132 uczestników. 132 młodych ludzi, którzy sięgają po poezję Krzysztofa! Czyż poeta może marzyć o wspanialszym pomniku? To pomnik z młodych serc, do których przesłanie poety-żołnierza nadal trafia.

15 marca 2018r. w hali sportowej Zespołu Szkół im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu spotkali się przedstawiciele 21 szkół m.in. z Wołomina, Zielonki, Radzymina, Zagościńca, Tłuszcza, Jasienicy, Stryjek, Mokrej Wsi, Jadowa, Strachówki, Urli. Konkurs organizowany był przez Starostwo Powiatu Wołomińskiego i Zespół Szkół w Tłuszczu. Imprezę honorowym patronatem objęli: Mazowiecki Kurator Oświaty, Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytut Pamięci Narodowej, Burmistrz Tłuszcza, Senator RP prof. dr Jan Żaryn, Społeczny Komitet Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu „Zośka” oraz Stowarzyszenie Pamięci Powstania Warszawskiego. Zmagania konkursowe odbywały się w 2 kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe/gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne oraz w 4 kategoriach zadaniowych: „Recytacja”, „Poezja śpiewana”, „Wizja plastyczna” i „Życie i twórczość K.K.Baczyńskiego”. Nagrody we wszystkich kategoriach wiekowych i zadaniowych fundowało Starostwo Powiatu Wołomińskiego a w kategorii szkoły podstawowe/gimnazja także Burmistrz Tłuszcza. W skład jury konkursowego weszli: członek Zarządu Powiatu Wołomińskiego Mariusz Dembiński, radni powiatu wołomińskiego: Janusz Tomasz Czarnogórski i Robert Szydlik, specjalista do spraw promocji Gminy Tłuszcz Aleksandra Borowa a przewodniczyła Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Wołomińskiego Olga Wileńska. Poza tym wśród gości znaleźli się Wicestarosta Wołomiński Adam Łossan, który wręczył nagrody w kategorii szkół ponadgimnazjalnych, Wiceburmistrz Tłuszcza Waldemar Banaszek, który nagrodził wyróżnionych w kategorii szkoły podstawowe/gimnazja, radna powiatu wołomińskiego Magdalena Suchenek oraz Dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Wołominie Robert Rataj.

Prowadząca uroczystość Ewa Żmudzka zwróciła uwagę, że  jedną z cech Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji K.K.Baczyńskiego jest zmienność. Pd początku bowiem organizatorzy poszukują, proponują nowe rozwiązania, udoskonalają imprezę. W tym roku choćby pojawili się nowi uczestnicy: młodzież ze szkół podstawowych. Druga nowelizacja dotyczy 2 kategorii: „Wizji plastycznej” i „Poezji śpiewanej”. Tu  młodzież po raz pierwszy do przygotowania występu wokalnego czy pracy plastycznej mogła wykorzystać nie tylko teksty K.K.Baczyńskiego, ale również innych twórców pokolenia Kolumbów. Stworzyliśmy zatem możliwość bliższego poznania okresu wojny i okupacji w szerokim rozumieniu: wydarzenia historyczne, postawy ludzkie, wartości, którymi się kierowano, twórczość artystyczna itp. Ale oczywiście bohaterem głównym konkursu jest K.K.Baczyński.

Tegoroczna edycja konkursu okazała się wręcz rekordowa – tak wielu uczestników jeszcze nie mieliśmy. Życzyć sobie tylko pozostaje, by tendencja wzrostowa utrzymała się jak najdłużej. Należy także podkreślić, że poziom we wszystkich kategoriach zadaniowych był bardzo wysoki i wyrównany. Stąd jury stanęło przed nie lada wyzwaniem, by podjąć ostateczne decyzje. A oto wyniki XIV Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji K.K.Baczyńskiego:

SZKOŁY PODSTAWOWE/GIMNAZJA:

1)    w kategorii „Recytacja” –

I miejsce – Jacek Borkowski Gimnazjum im. C.K.Norwida w Radzyminie,

II miejsce – Weronika Rajchert Szkoła Podstawowa nr 2 w Radzyminie,

III miejsce – Weronika Mierzwińska Zespół Szkół w Jasienicy,

Wyróżnienie – Gabriela Ryszawa Szkoła Podstawowa im. W.Podkowińskiego w Mokrej Wsi, Eryka Banasik Szkoła Podstawowa im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej w Strachówce, Nela Tocicka Szkoła Podstawowa w Zagościńcu

2) w kategorii „Poezja śpiewana” -

I miejsce –  Aleksandra Kozłowska Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Tłuszczu,

II miejsce – Marlena Bujniak i Sebastian Marczyszyn Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Tłuszczu,

III miejsce – Klaudia Wiśniewska Zespół Szkół w Postoliskach,

Wyróżnienie – Julia Jaworska i Oliwia Szymańska Szkoła Podstawowa im. ppłka pil. W.Pisarka w Radzyminie

3)    w kategorii „Życie i twórczość K.K.Baczyńskiego” -

I miejsce –  Julia Kowalczuk Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Tłuszczu,

II miejsce – Wiktoria Szewczyk Szkoła Podstawowa im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej w Strachówce,

III miejsce – Elżbieta Miąsko Szkoła Podstawowa im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej w Strachówce,

Wyróżnienie – Natalia Skibniewska Szkoła Podstawowa im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej w Strachówce, Kinga Andrzejewska Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Tłuszczu, Gabriela Mędrzycka Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Tłuszczu

4)    w kategorii „Wizja plastyczna” -

I miejsce – Marcelina Więch Gimnazjum im. C.K.Norwida w Radzyminie,

II miejsce – Julia Walęcka Szkoła Podstawowa im. ksa  J.Twardowskiego w Stryjkach, Katarzyna Suchocka Szkoła Podstawowa nr 1 w Jadowie,

III miejsce – Antoni Ołówek Zespół Szkół w Jasienicy, Jakub Gryz Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Tłuszczu,

Wyróżnienia – Karolina Siuchta Szkoła Podstawowa w Zagościńcu, Aleksandra Kowalik Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. W.Pisarka w Radzyminie, Dominika Tońska Szkoła Podstawowa im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej w Strachówce, Weronika Jusińska Szkoła Podstawowa im. W.Podkowińskiego w Mokrej Wsi, Krystyna Karpińska Zespół Szkół w Jasienicy,

                                          

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE:

1)    w kategorii „Recytacja” –

I miejsce – Magdalena Przybysz Zespół Szkół im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu

II miejsce – Julia Wiśniewska Zespół Szkół Ekonomicznych im. S.Staszica w Wołominie,

III miejsce – Iga Wiśniewska Zespół Szkół Ekonomicznych im. S.Staszica w Wołominie,

Wyróżnienie – Dominika Szymańska Zespół Szkół Ekonomicznych im. S.Staszica w Wołominie, Weronika Załęska III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Wołominie, Hubert Kowalski Liceum Ogólnokształcące im. C.K.Norwida w Radzyminie

2) w kategorii „Poezja śpiewana” -

I miejsce –  Aleksandra Wojdyna Zespół Szkół w Wołominie,

II miejsce – Julia Kadaj, Magdalena Przybysz, Hubert Panasiewicz Zespół Szkół im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu,

III miejsce – Oliwia Jakubisiak, Hubert Panasiewicz Zespół Szkół im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu

3)    w kategorii „Życie i twórczość K.K.Baczyńskiego” -

I miejsce –  Iza Pólkowska Zespół Szkół im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu,

II miejsce – Oliwia Kacprzak Zespół Szkół im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu,

III miejsce – Aleksandra Górczak Liceum Ogólnokształcące im. Bitwy Warszawskiej 1920r. w Urlach,

Wyróżnienie – Maciej Persona Liceum Ogólnokształcące im. C.K.Norwida w Radzyminie, Natalia Skonieczna Liceum Ogólnokształcące im. C.K.Norwida w Radzyminie, Piotr Orłowski Zespół Szkół im. Prezydenta I.Mościckiego w Zielonce

4)    w kategorii „Wizja plastyczna” -

I miejsce –  Julia Kur Liceum Ogólnokształcące im. C.K.Norwida w Radzyminie,

II miejsce – Katarzyna Niemyjska Zespół Szkół Ekonomicznych im. S.Staszica w Wołominie, Anna Folman III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Wołominie,

III miejsce – Anna Dudzik Zespół Szkół im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu, Aleksandra Wiśniewska III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Wołominie,

Wyróżnienia – Dominika Szymańska Zespół Szkół Ekonomicznych im. S.Staszica w Wołominie, Eliza Podwysocka Zespół Szkół im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu, Michał Beczek Zespół Szkół im. Prezydenta I.Mościckiego w Zielonce, Milena Kokoszka I Liceum Ogólnokształcące PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie, Martyna Kamińska I Liceum Ogólnokształcące im. W.Nałkowskiego w Wołominie, Nina Rowicka Liceum Ogólnokształcące im. Bitwy Warszawskiej 1920r. w Urlach, Patrycja Ściborowska III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Wołominie.

Dla osób, które zajęły pierwsze miejsca radni powiatu wołomińskiego Robert Szydlik i Janusz Tomasz Czarnogórski przygotowali niespodzianki: dyplomy i płyty zespołu Contra Mundum „W wierszu i w boju” lub kolekcjonerskie monety z podobizną K.K.Baczyńskiego.  Szczególnie miłym akcentem było docenienie naszej 14-letniej działalności na rzecz wychowania patriotycznego i popularyzacji twórczości K.K.Baczyńskiego - Dyrektor szkoły Grażyna Marszał i Ewa Żmudzka - „matka chrzestna konkursu” jak określili radni - otrzymały podziękowania i drobne upominki.

I tak oto XIV Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji K.K.Baczyńskiego przeszedł do historii. Zostają miłe wspomnienia spotkań, emocje i wzruszenia odczuwane podczas występów uczestników, refleksje dotyczące własnej postawy życiowej. Ale nie ma co popadać w melancholię, ponieważ już za rok…. XV jubileuszowy konkurs. Zapraszamy!

 

 • 01
 • 02
 • 03
 • 04
 • 05
 • 06
 • 07
 • 08
 • 09
 • 10
 • 11
 • 12

                                                                                                  Ewa Żmudzka

Kalendarz wydarzeń

Pobierz kalendarz - 2019_20.pdf

April 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Plan lekcji

Archiwum strony

BIP:


Strona naszej
Szkoły w Biuletynie
Informacji Publicznej
               
Organ
nadzorujący:Mazowiecki
Kurator
Oświaty
Okręgowa
Komisja
Egzaminacyjna
w Warszawie
                Organ
prowadzący:Powiat
Wołomiński
                Współpraca:
Koleje
Mazowieckie
Politechnika
Warszawska
Go to top