Jedyna taka szkoła ponadgimnazjalna w powiecie! – u nas darmowe praktyki w Hiszpanii!

Zespół Szkół im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu to szkoła ponadgimnazjalna, która od lat proponuje uczniom technikum i zasadniczej szkoły zawodowej darmowe staże zawodowe. Osobą zajmującą się wnioskowaniem i organizacją jest kierownik kształcenia praktycznego Pan Jarosław Czuba. Na początku były to wyjazdy do Niemiec, ale od dłuższego czasu młodzież podróżuje do Hiszpanii (wkrótce najprawdopodobniej również do Anglii i Włoch).

Staże zawodowe były finansowane z funduszy Unii Europejskiej najpierw w ramach programu „Leonardo da Vinci” a obecnie „Erasmus Plus”. Zorganizowaliśmy już pięć  projektów tzw. zagranicznych staży zawodowych - dotychczas odbyło się 11 wyjazdów najczęściej dla  18 - osobowych grup uczniowskich. Ale na tym nie poprzestajemy. Złożyliśmy dokumenty do kolejnej edycji a….

…… w dniu 29 kwietnia 2016r konkurs wniosków złożonych do programu „Erasmus Plus – akcja -  kształcenie i szkolenie zawodowe” został rozstrzygnięty i….…

Zespół Szkół w Tłuszczu jako jedyna szkoła w powiecie otrzymała środki

na zagraniczne staże zawodowe. Kwota dofinansowania  - 92464 euro!

W projekcie, którego tytuł brzmi „Nowoczesna szkoła, europejska  praktyka, najlepsza  praca”, udział weźmie 36 uczestników - dwie grupy po 18 uczniów i po 2 osoby towarzyszących im opiekunów. Pierwsza tura to czterotygodniowe staże w Martos, które odbędą się w maju 2017 roku. Wezmą w nich udział uczniowie trzecich klas technikum z Zespołu Szkół w Tłuszczu reprezentujący dwa zawody:  technik usług fryzjerskich i technik mechanik. Staż ten to mobilność edukacyjna w ramach ECVET traktowana jako praktyka zawodowa. Druga  tura to staże w Granadzie, które odbędą się w listopadzie 2017 roku. Tym razem wyjedzie młodzież z klas drugich i trzecich zasadniczej szkoły zawodowej z Zespołu Szkół w Tłuszczu. Większość z nich to osoby uczące się w tzw. systemie dualnym - to uczniowie i jednocześnie młodociani pracownicy reprezentujący następujące zawody: cukiernik, fryzjer, kucharz i mechanik pojazdów samochodowych. Większość  uczestników projektu pochodzi z małych miasteczek i wsi o wysokim wskaźniku bezrobocia. Często wywodzą się z rodzin znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji materialnej na skutek bezrobocia. Udział młodzieży w stażach zawodowych w Hiszpanii ma zwiększyć ich konkurencyjność zarówno na rodzimym, jak i na europejskim rynku pracy. Chodzi również o to, by w wymiarze europejskim ułatwić swobodny przepływ pracowników. Zasadniczy cel projektu to doskonalenie i rozwijanie umiejętności praktycznych wyjeżdżających stażystów. Miesięczny staż umożliwi uczestnikom efektywne przygotowanie zawodowe, uzyskanie nowych efektów kształcenia  i zdobycie doświadczenia niezbędnego do kontynuacji kariery zawodowej. Realizacja projektu doskonale wpisuje się w strategię powiatu wołomińskiego, gdzie walka z bezrobociem i dostosowanie umiejętności i kompetencji pracowników do  rynku pracy to jedne z najważniejszych jej elementów.

Jak będą wyglądały wyjazdy? Zostaną poprzedzone przeprowadzonym przez instytucję wnioskującą przygotowaniem językowym, kulturowym i pedagogicznym. Wyjeżdżający poznają, przynajmniej w zarysie, obyczaje hiszpańskie, dowiedzą się nieco o historii tego kraju, zaznajomią z prawami zachodnioeuropejskiego rynku pracy. W trakcie pobytu na stażach w dniach wolnych od pracy uczniowie będą mieli zorganizowane przez organizację pośredniczącą cztery całodniowe wycieczki z przewodnikiem do:

a) Sewilli ( Pałac Królewski - Alkazar, Katedra Najświętszej Marii Panny, Ratusz, Giełda, Torre del Oro - Złota Wieża),

b) Kordoby (Meczet - Mezquita, Kościół Santa Maria, Alkazar, Synagoga z XIV wieku, Most Puente Romano, Ruiny Medina Azahara),

c) Malagi (ruiny Twierdzy Alcazaba, Zamek Gibralfaro, Katedra, Kościoły S.Bartolome, Nuestra Senora,Senora de la Victoria, Muzeum Sztuk Pięknych),

d) Granady (Alhambra, Pałac Karola, Generalife, Klasztor Kartuzów, Albaicin, Katedra Santa Maria).

Co bardzo ważne młodzież nie płaci ani za transport, ani za pobyt, ani za wyżywienie. Cały 4 - tygodniowy staż jest w pełni bezpłatny! Podobnie jak to było we wcześniejszych wyjazdach wszyscy uczestnicy otrzymają kieszonkowe – kilkaset euro na osobę.

Już po zakończeniu projektu stażyści otrzymają dokument Europass Mobility oraz certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w projekcie i opis przygotowania kulturowego, które zostaną wystawione przez organizację wnioskodawcy, organizację goszczącą i zakłady  pracy. Poza tym wartością dodaną tego projektu są nawiązane kontakty i przyjaźnie, które trwają wiele lat. Ci, którzy kiedyś brali udział w wyjazdach do Hiszpanii, podkreślają, że korespondują ze swoimi pracodawcami, z poznanymi kolegami i koleżankami a niektórzy, nabrawszy pewności siebie, wyjechali za granicę do pracy. Nie do przecenienia jest otwarcie się na świat oraz zyskanie wiary w swoje możliwości. Kto pojedzie? Hmmm, warto się starać, bo taki wyjazd to oczywisty zysk i wspaniała, życiowa przygoda! My jako szkoła nie poprzestajemy na tym projekcie – w przygotowaniu kolejny wniosek!

                                                                                               Ewa Żmudzka               

Kalendarz wydarzeń

Pobierz kalendarz - 2020_21.pdf

July 2022
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Plan lekcji

Archiwum strony

BIP:


Strona naszej
Szkoły w Biuletynie
Informacji Publicznej
               
Organ
nadzorujący:Mazowiecki
Kurator
Oświaty
Okręgowa
Komisja
Egzaminacyjna
w Warszawie
                Organ
prowadzący:Powiat
Wołomiński
                Współpraca:
Koleje
Mazowieckie
Politechnika
Warszawska
Go to top