11. spotkanie z poezją K.K.Baczyńskiego

A u baczyńszczaków w Zespole Szkół w Tłuszczu już 11. spotkania z patronem szkoły i jego poezją. Było jak zawsze klimatycznie i podniośle. W dniu 6 marca 2015r. odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji K.K.Baczyńskiego,

nad którym honorowy patronat objęli: Starosta Powiatu Wołomińskiego (ufundował nagrody dla szkół ponadgimnazjalnych), Burmistrz Tłuszcza (ufundował nagrody dla gimnazjalistów), Mazowiecki Kurator Oświaty, Społeczny Komitet Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu „Zośka” (ufundował nagrody książkowe), zaś patronat medialny sprawowali: „Stacja Tłuszcz”, Radio „FaMa”. Książki przekazał również Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Dodatkowe nagrody ufundowali: Radni z Komisji Oświaty, Sportu i Zdrowia w Tłuszczu, Radni Powiatu Wołomińskiego oraz współpracująca z nami uczelnia wyższa Collegium Bobolanum.  Współorganizatorem konkursu było Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej.

Jak powiedziała na początku prowadząca konkurs Pani Ewa Żmudzka ubiegłoroczny jubileusz skłonił nas do zmian. Dotychczas zapraszaliśmy do rywalizacji tylko młodzież szkół ponadgimnazjalnych powiatu wołomińskiego. Od bieżącej edycji zaprosiliśmy także gimnazja powiatu wołomińskiego. Myślą przewodnią tegorocznego spotkania były słowa: „Mądry człowiek może ci podpowiedzieć jak żyć, wspaniały człowiek da Ci przykład swoim życiem”. Nie dość, że Baczyński w swej poezji mówił o wartościach, które powinny stać się ważne dla każdego: miłości do ojczyzny, braterstwie, odpowiedzialności, to prawdziwość swych słów potwierdził postawą życiową. Choć koledzy, znawcy literatury, przełożeni w konspiracji chcieli go odwieść od walki, on tłumaczył, że jeśli porzuci obraną drogę, jego poezja stanie się zwykłym kłamstwem. Może dlatego te wiersze do dziś trafiają do serc zwłaszcza ludzi młodych.

W skład jury konkursowego weszły następujące osoby: przewodniczący - Pan Jakub Nowakowski – żołnierz batalionu „Zośka”, członkowie – reżyser filmowy i Zawiszak - Pan Włodzimierz Dusiewicz, Burmistrz Tłuszcza - Pan P.Bednarczyk, Członek Rady Powiatu Wołomińskiego - Pan M.Dembiński, Radny  Powiatu Wołomińskiego - Pan J.T.Czarnogórski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Tłuszczu - Pan K.Gajcy, członkowie Komisji Oświaty, Sportu i Zdrowia w Tłuszczu - Pan W.Fydryszek i Pani K.Sadurska, Dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Tłuszczu - Pani E.Buczyńska – Kołodziejek, przedstawiciel Papieskiego Wydziału Teologicznego Collegium Bobolanum - Pan dr K.Bakalarski. Zaszczycili nas ponadto swoją obecnością również tacy goście jak: Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tłuszczańskiej z małżonką Państwo A. i T.Sasinowie, członek Komisji Oświaty, Sportu i Zdrowia w Tłuszczu Pan W.Sitek, przedstawiciel Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie Pan W.Krysik, mieszkańcy Tłuszcza.

Do konkursu zgłosiło się 8 szkół ponadgimnazjalnych: I Liceum Ogólnokształcące PUL w Wołominie, III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Wołominie, Zespół Szkół Ekonomicznych im. S.Staszica w Wołominie, Liceum Ogólnokształcące im. Bitwy Warszawskiej 1920r. w Urlach, Zespół Szkół Terenów Zieleni im. Czesława Nowaka w Radzyminie, Zespół Szkół w Wołominie i Zespół Szkół im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu i 5 gimnazjów: Zespół Szkół im. Władysława Podkowińskiego w Mokrej Wsi, Zespół Szkół im. Cichociemnych w Postoliskach, Zespół Szkół im. ksa Jana Twardowskiego w Stryjkach, Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Tłuszczu, Gimnazjum nr 1 im. mjra Stefana Waltera w Radzyminie. W zmaganiach konkursowych odbywających się w 4 kategoriach: „Recytacja”, „Wizja plastyczna”, „Poezja śpiewana” i „Życie i twórczość K.K.Baczyńskiego” w obu kategoriach wiekowych wzięło udział 77 uczniów. A oto wyniki konkursu zgodnie z protokołem:

GIMNAZJA

w kategorii „Recytacja” –

I miejsce – Iga Wilczyńska (ZS im. W.Podkowińskiego w Mokrej Wsi)

II miejsce – Natalia Niegowska (Gimnazjum im. mjra S.Waltera w Radzyminie)

III miejsce– Natalia Skonieczna (Gimnazjum im. mjra S.Waltera w Radzyminie)

Wyróżnienie – Weronika Dąbrowska (ZS im. Cichociemnych w Postoliskach)

w kategorii „Poezja śpiewana” -

I miejsce – Natalia Podlaska (Gimnazjum im. mjra S.Waltera w Radzyminie)

w kategorii „Wizja plastyczna” -

I miejsce – Grzegorz Sochacki (Gimnazjum im. mjra S.Waltera w Radzyminie)

II miejsce – Damian Kur (ZS im. Cichociemnych w Postoliskach)

III miejsce – Olga Oniszk (ZS im. W.Podkowińskiego w Mokrej Wsi)

Wyróżnienie – Weronika Dąbrowska  (ZS im. Cichociemnych w Postoliskach)

Wyróżnienie – Urszula Jędrasik (ZS im. ksa Jana Twardowskiego w Stryjkach)

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE

w kategorii „Recytacja” –

I miejsce – Milena Kycia (ZS im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu)

II miejsce – Ewelina Skibniewska (III LO im. Jana Pawła II w Wołominie)

III miejsce – Aleksandra Rogowska (ZSE im. S.Staszica w Wołominie)

III miejsce – Paulina Kruk (ZS im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu)

Wyróżnienie– Karolina Górczak (LO im. Bitwy Warszawskiej 1920r. w Urlach)

w kategorii „Poezja śpiewana” –

I miejsce – Magda Klimaszewska (ZS w Wołominie)

II miejsce – Katarzyna Oleksiak (I LO PUL w Wołominie)

w kategorii „Wizja plastyczna” -

I miejsce – Damian Borowski i Mateusz Brewczyński (ZSE im. S.Staszica w Wołominie)

II miejsce – Agnieszka Rudnik (LO im. Bitwy Warszawskiej 1920r. w Urlach)

III miejsce – Paweł Ostrowski (ZS im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu)

Wyróżnienie – Anna Muszelik (ZS im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu)

w kategorii „Życie i twórczość K.K.Baczyńskiego” -

I miejsce –  Martyna Reda (LO im. Bitwy Warszawskiej 1920r. w Urlach)

II miejsce – Dominika Andrzejewska (LO im. Bitwy Warszawskiej 1920r. w Urlach)

III miejsce– Malwina Pólkowska (LO im. Bitwy Warszawskiej 1920r. w Urlach)

Wyróżnienie– Karolina Górczak (LO im. Bitwy Warszawskiej 1920r. w Urlach)

Wyróżnienie – Konrad Oljasz (LO im. Bitwy Warszawskiej 1920r. w Urlach)

Wyróżnienie – Angelika Sternicka (ZS im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu)

Nagrodę Radnych Powiatu Wołomińskiego otrzymała Aleksandra Rogowska (ZSE im. S.Staszica w Wołominie)

Nagrodę uczelni Collegium Bobolanum otrzymała Magdalena Szybowska (ZS im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu)

Nagrodę Radnych z Komisji Oświaty, Sportu i Zdrowia w Tłuszczu otrzymały: Weronika Dąbrowska (ZS im. Cichociemnych w Postoliskach), Ewelina Pękul (Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Tłuszczu), Julia Salwin (ZS im. W.Podkowińskiego w Mokrej Wsi).

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w konkursie a szkoły listy gratulacyjne. Goście oraz młodzież zostali podjęci słodkim poczęstunkiem ufundowanym przez Radę Rodziców Zespołu Szkół w Tłuszczu. Nad całością imprezy czuwały jej organizatorki: Pani Ewa Żmudzka i Pani Jolanta Szulim. Prowadząca imprezę Pani Ewa Żmudzka zaprosiła na XII edycję, wyrażając nadzieję, że konkurs będzie nadal organizowany i przyciągnie nowych, młodych wielbicieli poezji K.K.Baczyńskiego. 

                                                                                  Ewa Żmudzka

Kalendarz wydarzeń

Pobierz kalendarz - 2021_22.pdf

December 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Plan lekcji

Archiwum strony

BIP:


Strona naszej
Szkoły w Biuletynie
Informacji Publicznej
               
Organ
nadzorujący:Mazowiecki
Kurator
Oświaty
Okręgowa
Komisja
Egzaminacyjna
w Warszawie
                Organ
prowadzący:Powiat
Wołomiński
                Współpraca:
Koleje
Mazowieckie
Politechnika
Warszawska
Go to top